• Start
  • ☎️Kontakt
  • logo w menu
  • logo portal
  • logo portal (2)

Czyste Powietrze

  • Bezpłatne szkolenie warsztatowe pn. „Prefinansowanie w Programie Priorytetowym Czyste Powietrze”

    Doradcy Energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wraz z Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Rzeszowie zapraszają na bezpłatne szkolenie warsztatowe pn. „Prefinansowanie w Programie Priorytetowym Czyste Powietrze”.

    Szkolenie odbędzie się 12 czerwca 2023 r. w godzinach od 9:30 do 14:30 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, Al. Łukasza Cieplińskiego 4 (II piętro, sala audytoryjna).

    Szkolenie warsztatowe skierowane jest do jednostek samorządu terytorialnego.

    Rejestracja na szkolenie odbywa się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Potwierdzenie zapisu wysyłane jest na adres mailowy podany w formularzu zgłoszeniowym. W sytuacji nieotrzymania wiadomości z potwierdzeniem rejestracji prosimy o kontakt telefoniczny z organizatorem.

    W przypadku osób z niepełnosprawnościami prosimy o poinformowanie organizatora o swoich potrzebach. Umożliwi to przygotowanie odpowiedniej pomocy oraz sprawną obsługę szkolenia.

    Organizator spotkania:

    Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

    Al. Ł. Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów

    tel.: 17 747 64 15, 17 747 64 82, 17 747 64 88

    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Agenda spotkania w załączniku.

     

  • Spotkanie informacyjne pt. „Program Priorytetowy Czyste Powietrze – aktualne zasady oraz wprowadzenie do Funduszy Europejskich w perspektywie finansowej na lata 2021-2027”

    Zespół Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Rzeszowie wraz z Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Rzeszowie zapraszają do udziału w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym pt. „Program Priorytetowy Czyste Powietrze – aktualne zasady oraz wprowadzenie do Funduszy Europejskich w perspektywie finansowej na lata 2021-2027”.

    Spotkanie odbędzie się 8 lutego 2023 r. od godz. 12:00 do 14:00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35 - 010 Rzeszów Sala 212 piętro 2.

    Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest przesłanie zgłoszenia (imię, nazwisko oraz tytuł spotkania) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i otrzymanie potwierdzenia mailowego od organizatora lub telefonicznie pod numer 17 747 64 88/82.

    Szczegółowe informacje na temat programu spotkania dostępne są na Portalu Funduszy Europejskich Województwa Podkarpackiego.

     

  • Ogłoszenie o zmianie Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze" od dnia 03.01.2023 r.

    Ogłoszenie o zmianie Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze" od dnia 03.01.2023 r.

    Treść ogłoszenia do pobrania poniżej w sekcji Załączniki.

    Szczegóły i dokumenty programowe dostępne są tutaj -> https://beneficjent.wfosigw.rzeszow.pl/wymagana-dokumentacja

  • Ogłoszenie o zmianie Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze" w zakresie udzielania prefinansowania dla beneficjentów Części 2) i Części 3) Programu

    Ogłoszenie o zmianie Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze"
    w zakresie udzielania prefinansowania dla beneficjentów Części 2) i Części 3) Programu

    PrefinansowanieCzyste Powietrze

    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie (dalej: „WFOŚiGW”) ogłasza, że od dnia 15 lipca 2022 r. ulegnie zmianie program priorytetowy „Czyste Powietrze” (dalej: „Program”).

    Zmiana umożliwi Beneficjentom uprawnionym do podwyższonego lub najwyższego poziomu dofinansowania otrzymanie prefinansowania przedsięwzięcia (wypłaty części kwoty dotacji w formie zaliczki). Prefinansowanie będzie mogło być wypłacone na podstawie umowy dotacji z prefinansowaniem, zawartej z Beneficjentem uprawnionym do podwyższonego lub najwyższego poziomu dofinansowania, zgodnie z obowiązującym po zmianie:

    • Programem,
    • wzorem formularza wniosku o dofinansowanie w formie dotacji z prefinansowaniem wraz instrukcją wypełniania,
    • Regulaminem naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.


    Warunki dotacji z prefinansowaniem

    • Możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.
    • Termin realizacji przedsięwzięcia, na które udzielona została dotacja z prefinansowaniem wynosi 18 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.
    • Złożenie wniosku o dofinansowanie w formie dotacji z prefinansowaniem (UWAGA! osobny wzór wniosku).
    • Wymagane jest załączenie do wniosku o dofinansowanie podpisanej umowy z wykonawcą na realizację określonego zakresu przedsięwzięcia z opcją prefinansowania. Przewidziano, że możliwe jest zawarcie nie więcej niż 3 umów z wykonawcami z opcją prefinansowania. Pozostałe środki z przysługującej dotacji przekazane zostaną na podstawie przedstawionych dokumentów rozliczeniowych.
    • Środki prefinansowania zostaną wypłacone na rzecz Beneficjenta na rachunek wykonawcy w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy o dofinansowanie z Beneficjentem lecz nie wcześniej niż 14 dni przed datą rozpoczęcia realizacji przedmiotu umowy Beneficjenta z wykonawcą.
    • Pozostałe środki należnej dotacji będą wypłacane na podstawie przedstawionych dokumentów rozliczeniowych załączonych do wniosku o płatność w maksymalnie 3 częściach.

    Dla kogo prefinansowanie?

    Prefinansowanie będą mogli otrzymać wnioskodawcy uprawnieni do otrzymania podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania w ramach Części 2) i Części 3) Programu.

    Uwaga: Przedsięwzięcia realizowane w ramach Programu nie dotyczą budynków wielorodzinnych oraz budynków nowobudowanych.

    Gdzie składać wnioski?

    Wnioski o dofinasowanie w formie dotacji z prefinansowaniem w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” (dalej: Program) należy składać do WFOŚiGW obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek/lokal mieszkalny, którego dotyczy przedsięwzięcie.

    Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji z prefinansowaniem można składać wyłącznie poprzez system Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) pod adresem https://gwd.nfosigw.gov.pl

    • wyłącznie w wersji elektronicznej, gdy wnioskodawca dysponuje podpisem elektronicznym (podpis kwalifikowany lub profil zaufany),
    • w przypadku braku podpisu elektronicznego, konieczne jest dostarczenie również wersji papierowej wniosku z wymaganymi podpisami.
      Wersje papierowe wniosków o dofinasowanie można dostarczać:
      • za pośrednictwem gmin, które zawarły porozumienia w sprawie ustalenia zasad wspólnej realizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze” z WFOŚiGW, lub
      • poprzez nadanie do właściwego WFOŚiGW w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (w latach 2016-2025 funkcję operatora wyznaczonego w rozumieniu tej ustawy pełni Poczta Polska S.A.) lub
      • bezpośrednio do właściwego WFOŚiGW.

    Szczegółowe informacje o składaniu i rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie zawarte są w Regulaminie naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w formie dotacji w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

    Wnioski o dofinansowanie złożone przed wejściem w życie opisanej powyżej zmiany Programu rozpatrywane będą na podstawie Programu i pozostałych dokumentów programowych oraz wzorów w brzmieniu obowiązującym na dzień złożenia wniosku.

    Nie jest możliwa korekta wniosku o dofinansowanie (w rozumieniu § 2 ust. 20 Regulaminu naboru wniosków) złożonego w ramach Części 2) albo Części 3) Programu przed dniem 15.07.2022 r. zmieniająca warunki dofinansowania na dotację z prefinansowaniem. Jeżeli Wnioskodawca złożył wniosek o dofinansowanie przed dniem 15.07.2022 r., ale nie zawarł umowy o dofinansowanie, może wycofać wniosek i złożyć go ponownie na nowych warunkach Programu, z zastrzeżeniem spełnienia wymogów dotyczących terminu rozpoczęcia i zakończenia przedsięwzięcia wskazanych w Programie.

    Zmiana Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

    Od dnia 15.07.2022 r. wprowadza się do Programu zmiany, dotyczące prefinansowania przedsięwzięć oraz wzrost maksymalnych kwot dotacji dla przedsięwzięć realizowanych przez beneficjentów Części 2) Programu do 47 000 zł i Części 3) Programu do 79 000 zł.

    W konsekwencji wprowadzonych zmian Programu, część dokumentów programowych uległa zmianie, w tym:

    • Regulamin naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w formie dotacji w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”,
    • Wzór Wniosku o płatność oraz instrukcja jego wypełniania.
    • Wzór pełnomocnictwa do wykorzystania, dostępny w Portalu Beneficjenta wfośigw oraz serwisie gov.pl na: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze.

    Opracowano wzór Wniosku o dofinansowanie w formie dotacji z prefinansowaniem w ramach Programu oraz wymaganych załączników oraz instrukcję jego wypełniania.

     

    Wymagana dokumentacja dostępna jest na stronie: https://beneficjent.wfosigw.rzeszow.pl/wymagana-dokumentacja

     

     

  • Komunikat w sprawie przeprowadzenia ankiet telefonicznych w Programie Priorytetowym "Czyste Powietrze"

    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie informuje, że wraz z Narodowym Funduszem przeprowadza ankietę telefoniczną mającą na celu zebranie opinii beneficjentów Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze", którzy zrealizowali swoje inwestycje w IV kwartale 2021 r. Ankieta ma na celu ocenę efektywności programu, poznanie doświadczeń beneficjenta w ramach programu i wprowadzenie przyszłych ulepszeń programu.

     

     

  • Zmiany w sposobie przeprowadzania kontroli przedsięwzięć PP "Czyste Powietrze"

    Komunikat dla Beneficjentów Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze" w sprawie zmian w sposobie przeprowadzania kontroli przedsięwzięćczy3

    Z uwagi na wejście w życie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 maja 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2022 r., poz. 1025) z dniem 16 maja 2022 r. zniesiono w Polsce stan epidemii ustanawiając stan zagrożenia epidemicznego co skutkuje przywróceniem obowiązku kontroli projektów na miejscu ich realizacji, zgodnie z zapisami Programu Priorytetowego Czyste Powietrze.

    Według obowiązującej dokumentacji do Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, kontroli podlegają wszystkie zadania w ramach przedsięwzięcia zrealizowane siłami własnymi przez Beneficjenta Programu, a wypłata środków może nastąpić po przeprowadzeniu kontroli i potwierdzeniu stanu faktycznego opisanego przez Beneficjenta we wniosku o płatność.
    Ponadto, NFOŚiGW/wfośigw może dokonać kontroli przedsięwzięcia samodzielnie lub poprzez podmioty zewnętrzne do zakończenia okresu trwałości przedsięwzięcia.

     

     

  • Nowe wsparcie dla punktów konsultacyjno-informacyjnych w gminach

    Zachęcamy wszystkie gminy w Polsce do udziału w programie „Czyste Powietrze”.Czyste Powietzrze

    Będziemy kontynuować wsparcie dla gmin!

    Dlatego utrzymane zostanie dofinansowanie punktów konsultacyjno-informacyjnych dla mieszkańców ze środków NFOŚiGW. Dodatkowo planowane jest zwiększenie rocznej kwoty na prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego do 35 tys. zł.

    W najbliższym czasie uruchomimy także możliwość zawierania nowych porozumień i tym samym przystąpienia do programu „Czyste Powietrze” kolejnych gmin, które dotychczas na to się nie zdecydowały.

    Obecnie w programie „Czyste Powietrze” jest już ponad 83% gmin. Jest to wielki sukces i siła programu „Czyste Powietrze”!

    Zaangażowanie się gmin w promocję i budowanie przekonania o potrzebie termomodernizacji budynków wraz z wymianą źródła ciepła oraz pomoc mieszkańcom w złożeniu wniosku o dofinansowanie daje wymierne korzyści. Beneficjenci, którzy mają efektywne źródło ciepła i ocieplony dom zużywają mniej energii i jednocześnie mają zdrowsze, czystsze powietrze.

    Do programu zapraszamy wszystkie gminy, którym „leży na sercu” poprawa jakości powietrza i zdrowie mieszkańców!

     

  • Wydłużamy okres realizacji przedsięwzięcia w przypadku odmowy przyłączenia gazu przez operatora

    KOMUNIKAT

    Wydłużamy okres realizacji przedsięwzięcia w przypadku odmowy przyłączenia gazu przez operatora

    Od dnia 25 stycznia 2022 r. obowiązuje nowa wersja programu „Czyste Powietrze”, która poza wprowadzeniem III części z najwyższym poziomem dofinansowania przeznaczonej dla osób o najniższych dochodach, wprowadza możliwość wydłużenia okresu realizacji przedsięwzięcia w przypadku, gdy opóźnienie wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora.

    Ze względu na szereg sygnałów wskazujących, że występują liczne opóźnienia w podłączaniu beneficjentów do sieci gazowej z winy operatora sieci, a wnioskodawcy nie mogą przez to dochować terminu realizacji przedsięwzięcia określonego na etapie składania wniosku o dofinansowanie i podpisywania umowy, do Programu został wprowadzony zapis umożliwiający wydłużenie tego terminu.

    Niewątpliwie są to okoliczności niezależne od beneficjenta, dlatego nie może być on obarczony z tego powodu jakimikolwiek konsekwencjami wynikającymi z Programu. Dodatkowo, w chwili wnioskowania o wydłużenie terminu realizacji przedsięwzięcia niejednokrotnie wnioskujący nie ma możliwości wskazania ostatecznego terminu wykonania przyłącza, na które oczekuje. Dlatego w tym przypadku nie obowiązuje zasada, że wydłużenie może nastąpić maksymalnie o 6 miesięcy, licząc od upływu maksymalnego terminu realizacji przedsięwzięcia.

    Możliwość wydłużenia terminu realizacji przedsięwzięcia dotyczy wszystkich beneficjentów, również tych, którzy złożyli wnioski w ramach wcześniejszych wersji Programu.

    W przypadku uzyskania odpowiedzi od Polskiej Spółki Gazowniczej o braku możliwości wykonania przyłącza ze względu na zawieszenie przez spółkę realizacji nowych przyłączy przez najbliższe dwa lata, wprowadzona zmiana umożliwi beneficjentom Programu „Czyste Powietrze” skuteczną realizację umowy w ramach Programu, poprzez wydłużenie terminu realizacji przedsięwzięcia, zgodnie z wnioskiem złożonym do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

     

     

  • Ogłoszenie o naborze wniosków dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania w ramach części 3 Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze"

    Ogłoszenie o naborze wniosków
    dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania
    w ramach części 3 Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”
    oraz o zmianie Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” w zakresie części 1 i części 2.

    Część 3 Programu

    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie (dalej: WFOŚiGW) ogłasza, że od dnia 25.01.2022 r. rozpoczęty zostanie nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji dla Beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania w oparciu o:

    • Część 3 Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” (dalej: Część 3 programu), z wyłączeniem dofinansowania w formie pożyczki dla gmin, jako uzupełniającego finansowania dla Beneficjentów.
    • wzór formularza wniosku o dofinansowanie, obejmujący Część 3 programu,
    • Regulamin naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

    W ramach Części 3 programu istnieje możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.

    Część 3 programu umożliwia także dofinansowanie w formie dotacji przedsięwzięć zakończonych pod warunkiem, że nie zostały rozpoczęte wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie oraz nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą rozpoczęcia niniejszego naboru.

    Dla kogo dofinansowanie w Części 3 programu?

    Beneficjentem Części 3 programu może zostać osoba fizyczna, która łącznie spełnia następujące warunki:

    1. jest właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą,
    2. przeciętny miesięczny dochód na jednego członka jej gospodarstwa domowego wskazany w zaświadczeniu wydawanym zgodnie z art. 411 ust. 10g ustawy – Prawo ochrony środowiska, nie przekracza kwoty:
      a) 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
      b) 1 260 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
      lub
      ma ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, potwierdzone w zaświadczeniu wydanym na wniosek Beneficjenta, przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, zawierającym wskazanie rodzaju zasiłku oraz okresu, na który został przyznany. Zasiłek musi przysługiwać w każdym z kolejnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia oraz co najmniej do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.

    Ponadto, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, przez osobę, która przedstawiła zaświadczenie o przeciętnym miesięcznym dochodzie na jednego członka jej gospodarstwa domowego, roczny jej przychód, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za rok kalendarzowy, za który ustalony został przeciętny miesięczny dochód wskazany w zaświadczeniu, nie przekroczył dwudziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów obowiązującym w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie.

    Osoba fizyczna, która zamierza złożyć wniosek o przyznanie najwyższego poziomu dofinansowania do WFOŚiGW, powinna uzyskać od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (zgodnie z miejscem jej zamieszkania) zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka jej gospodarstwa domowego albo zaświadczenie o ustalonym prawie do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Zaświadczenie powinno być wydane najpóźniej w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie.

    Złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach Części 3 programu jest uwarunkowane posiadaniem jednego z ww. zaświadczeń.

    Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma obowiązek wydania zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka jej gospodarstwa domowego na żądanie osoby fizycznej, która zamierza złożyć wniosek o przyznanie najwyższego poziomu dofinansowania w ramach Części 3 programu, wynikający z art. 411 ust. 10g ustawy – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 1973 z późn. zm.). Wzór żądania wydania zaświadczenia oraz wzór zaświadczenia dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska https://bip.mos.gov.pl/prawo/wzory-wnioskow/.

    Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma obowiązek wydania zaświadczenia o ustalonym prawie do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, na wniosek osoby fizycznej, która zamierza złożyć wniosek o przyznanie najwyższego poziomu dofinansowania w ramach Części 3 programu, na podstawie art. 217 ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn.zm.).

    Uwaga: Nabór nie dotyczy budynków wielorodzinnych oraz budynków nowobudowanych.

    Gdzie składać wnioski?

    Wnioski o dofinasowanie w formie dotacji w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” (dalej: Program) należy składać do WFOŚiGW obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek/lokal mieszkalny, którego dotyczy przedsięwzięcie.

    Wnioski o dofinansowanie można składać poprzez:

    • serwis gov.pl (wymagana wyłącznie forma elektroniczna z podpisem zaufanym lub kwalifikowanym), lub
    • aplikację internetową, tj. Portal Beneficjenta dostępny na stronie internetowej właściwego WFOŚiGW – konieczne dostarczenie również wersji papierowej wniosku z wymaganymi podpisami.
      Wersje papierowe wniosków o dofinasowanie można dostarczać:
      • za pośrednictwem gmin, które zawarły porozumienia w sprawie ustalenia zasad wspólnej realizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze” z WFOŚiGW, lub
      • poprzez nadanie do właściwego WFOŚiGW w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (w latach 2016-2025 funkcję operatora wyznaczonego w rozumieniu tej ustawy pełni Poczta Polska S.A.) lub
      • bezpośrednio do właściwego WFOŚiGW.

    Planowane jest uruchomienie możliwości składania wniosków o dofinansowanie poprzez strony internetowe Partnerów Programu, którzy udostępnią Aplikację API-GWD – będzie to wyłącznie forma elektroniczna wniosku z podpisem zaufanym lub kwalifikowanym. Ten sposób składania wniosków będzie dostępny po uruchomieniu pierwszej aplikacji Partnera Programu. Lista Partnerów będzie dostępna na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl. Informacja o możliwości składania wniosków o dofinansowanie za pośrednictwem Aplikacji API-GWD będzie podana odrębnym ogłoszeniem.

    Szczegółowe informacje o składaniu i rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie zawarte są w Regulaminie naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w formie dotacji w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

    Nie jest możliwa korekta wniosku o dofinansowanie (w rozumieniu § 2 ust. 19 Regulaminu naboru wniosków) złożonego w ramach Części 1 albo 2 Programu przed dniem 25.01.2022 r. zmieniająca warunki dofinansowania zgodnie z Częścią 3 programu. Jeżeli Wnioskodawca złożył wniosek o dofinansowanie przed dniem 25.01.2022 r., ale nie zawarł umowy o dofinansowanie, może wycofać wniosek i złożyć go ponownie na warunkach Części 3 programu, z zastrzeżeniem spełnienia wymogów dotyczących terminu rozpoczęcia i zakończenia przedsięwzięcia wskazanych w Programie.

    Zmiana Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

    Dodatkowo, od dnia 25.01.2022 r. wprowadza się do Programu:

    1. Zmiany, które mają zastosowanie również do wniosków o dofinansowanie złożonych w ramach wcześniejszych wersji Programu:

    • Dodanie wyjątku w przypadku, gdy dofinansowanie łączy się z gminnymi programami parasolowymi, w których wnioskodawca nie staje się właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości. Wnioskodawca nie musi być właścicielem źródła ciepła, o dofinansowanie którego wnioskuje, żeby skorzystać z dofinansowania w ramach Programu;
    • Dodanie wyjątku dla przypadku, gdy opóźnienie rozliczenia wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora. Dopuszcza się wtedy wydłużenie okresu realizacji przedsięwzięcia o więcej niż 6 miesięcy (limit taki obowiązuje w pozostałych przypadkach).

    2. Pozostałe istotne zmiany:

    • Usunięcie możliwości składania wniosku o płatność przed zawarciem umowy dotacji;
    • Dopuszczenie kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny, jako zgodnych z celami Programu;
    • Doprecyzowanie wymagań dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe, ze względów bezpieczeństwa.

    W konsekwencji wprowadzonych zmian Programu, część dokumentów programowych uległa zmianie, w tym:

    • Regulamin naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w formie dotacji w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”,
    • Wzór Wniosku o dofinansowanie w formie dotacji,
    • Wzór Wniosku o płatność.

    Informacje o uruchomieniu pożyczek dla gmin jako uzupełniającego finansowania dla Beneficjentów Części 2 i Części 3 Programu zostaną podane w odrębnym ogłoszeniu.

    Ponadto informujemy, że dla umów dotacji zawartych na podstawie wniosków o dofinansowanie w formie dotacji składanych od dnia 25.01.2022 r., rozliczenie dofinansowania możliwe jest tylko w oparciu o formularz online wniosku o płatność dostęny na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl/ - link do tej storony jest dostępny na Portalu Beneficjenta właściwego wfośigw oraz w serwisie „gov.pl” pod adresem https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze (nie ma możliwości rozliczenia w oparciu o formularz pdf).

     

     

  • Zmiany w programie priorytetowym "Czyste Powietrze"

    Szanowni Państwo,

    Uprzejmie informujemy, że w najbliższym czasie ulegnie zmianie program priorytetowy "Czyste Powietrze", w tym wzór formularza wniosku o dofinansowanie oraz inne obowiązujące dokumenty związane z obsługą Programu.

    Kluczowa zmiana to wprowadzenie nowej części Programu - Części 3) Dla Beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania.

    Najważniejsze zapisy w Części 3 Programu:

    • obniżenie, w porównaniu do progów obowiązujących w Części 2 programu, przeciętnego dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego uprawniającego do najwyższego poziomu wsparcia: 900 zł (gospodarstwa wieloosobowe), 1 260 zł (gospodarstwa jednoosobowe);
    • wprowadzenie alternatywnego, w stosunku do dochodu, kryterium kwalifikowalności - prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego;
    • intensywność dofinansowania – do 90% kosztów kwalifikowanych;
    • maksymalna kwota dotacji dla całego przedsięwzięcia – do 69 tys. zł;
    • możliwość rozliczenia dotacji – maks. w pięciu transzach;
    • wydłużenie okresu realizacji przedsięwzięcia do 36 miesięcy.

    Pozostałe zapisy Części 3 Programu są analogiczne do dotychczasowych ujętych w pozostałych częściach.

    Wprowadzono nowy Załącznik nr 2b "Koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania dla Części 3 Programu dla Beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania".

    Dodatkowo, w ramach zmiany Programu zostały skorygowane niektóre pozostałe zapisy we wszystkich jego częściach oraz załącznikach, a najważniejsze z nich to:

    • usunięcie możliwości składania wniosku o płatność przed zawarciem umowy dotacji;
    • wskazanie w programie konieczności uwzględniania przy liczeniu powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą sezonowości jej prowadzenia, a szczegółowy sposób obliczenia będzie podany we wniosku o dofinansowanie;
    • wprowadzenie możliwości skorzystania z dofinansowania w ramach Programu "Czyste Powietrze" gdy dofinansowanie łączy się z gminnymi programami parasolowymi, w których wnioskodawca nie staje się właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości. Wnioskodawca nie musi być właścicielem źródła ciepła, o dofinansowanie którego wnioskuje, żeby skorzystać z dofinansowania innych kosztów. Zmiana będzie miała zastosowanie również do wcześniejszych wersji Programu;
    • dopuszczenie możliwości pozostawienia niespełniających docelowych wymagań aktów prawa miejscowego pieców kaflowych lub kominków, wyłączonych z użytkowania;
    • usunięcie kryterium oceny "Wnioskodawca wywiązuje się z zobowiązań publiczno-prawnych i cywilno-prawnych na rzecz właściwych wfośigw oraz NFOŚiGW i nie ma w stosunku do nich żadnych zaległości";
    • dopuszczenie możliwości wydłużenia realizacji przedsięwzięcia, gdy opóźnienie wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora. Zmiana będzie miała zastosowanie również do wcześniejszych wersji Programu;
    • dopuszczenie kotłów dwupaliwowych na drewno kawałkowe i pellet, jako zgodnych z celami programu;
    • doprecyzowanie wymagań dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe, ze względów bezpieczeństwa.

    Konkretna data wejścia w życie zmienionego Programu i rozpoczęcia naboru uzależniona jest od gotowości systemów informatycznych NFOŚiGW oraz wfośigw i zostanie podana w odrębnej wiadomości.

    Zapraszamy do zapoznania się z częścią zmienionych dokumentów do programu priorytetowego „Czyste Powietrze”, które są również zamieszczone na stronie pod linkiem: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

    O pozostałych zmienianych dokumentach do programu poinformujemy po ich otrzymaniu od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

     

  • Nieczynna ogólnopolska infolinia "Czyste Powietrze"

    Uprzejmie informujemy, że dnia 24 grudnia br. (Wigilia), ogólnopolska infolinia programu priorytetowego „Czyste Powietrze” będzie nieczynna.

     

     

     

  • Przypomnienie o wycofaniu dotacji na kotły węglowe w PP Czyste Powietrze

    Przypomnienie o wycofaniu dotacji na kotły węglowe

  • Projekt Doradztwa Energetycznego promowany na otwarciu punktu konsultacyjno-informacyjnego PP "Czyste Powietrze" w Tarnobrzegu

    Tarnobrzeg_1

     03.12.2021 r. w Tarnobrzeskim Parku  Przemysłowo - Technologicznym odbyła się konferencja, podczas której przedstawiciele tutejszego Urzędu Miasta, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zawarli porozumienie, na mocy którego w Tarnobrzegu powstaną dwa punkty konsultacyjno-informacyjne programu Czyste Powietrze.

    Na spotkanie w Tarnobrzeskim Parku Przemysłowo Technologicznym, inaugurujące działalność punktów konsultacyjnych programu ‚Czyste Powietrze,’ zaproszono także przewodniczących osiedli, w szczególności tych, gdzie przeważa zabudowa jednorodzinna.

     

     

     

     

     

    Tarnobrzeg_2

    Podczas uroczystej inauguracji działalności punktów konsultacyjnych Doradca Energetyczny WFOŚiGW w Rzeszowie przedstawił ideę ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE, a także możliwości finansowania przedsięwzięć w powyższych obszarach.

  • Utrudniony kontakt telefoniczny w dniach 23-24.09.2021

    Uprzejmie informujemy, że w dniach od 23 do 24 września 2021 roku część Zespołu Doradców Energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie będzie brała udział w konferencji. W związku z powyższym kontakt telefoniczny z Doradcami będzie utrudniony. Przepraszamy za niedogodności.

    Zapraszamy do kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • Inauguracja Programu "Prosto po Czyste Powietrze"

    W Rzeszowie, w urzędzie marszałkowskim, został zainaugurowany program „Prosto po Czyste Powietrze”. Będzie on realizowany przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny, a jego celem jest wsparcie mieszkańców Podkarpacia w wymianie starych pieców, tzw. kopciuchów.

    Program PGNiG startuje na Podkarpaciu, gdyż województwo przyjęło lokalną uchwałę antysmogową. Zgodnie z nią do końca tego roku, wszyscy mieszkańcy, którzy mają kotły na paliwo stałe, czyli np. na węgiel, starsze niż 10 lat – muszą je wymienić.

    04

    O szczegółach projektu mówili podczas konferencji jej uczestnicy: Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Arkadiusz Sekściński – wiceprezes ds. Rozwoju PGNiG, Henryk Mucha – prezes PGNiG Obrót Detaliczny, Bartłomiej Orzeł – pełnomocnik rządu ds. Programu Czyste Powietrze, Adam Skiba – prezes WFOŚiGW. W konferencji uczestniczyła także Anna Huk – członek zarządu województwa podkarpackiego oraz Mariusz Król – przewodniczący komisji rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i ochrony środowiska w Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

  • Komunikat dla gmin w sprawie corocznej przerwy w wydawaniu zaświadczenia o dochodach dla osób fizycznych

    Komunikat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla gmin w sprawie corocznej przerwy w wydawaniu zaświadczenia o dochodach dla osób fizycznych, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 2 października 2020 r. w sprawie określenia wzoru żądania wydania zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby fizycznej oraz wzoru tego zaświadczenia (Dz. U. poz. 1713), w których gospodarstwie domowym pozyskiwane są dochody z gospodarstwa rolnego, w terminie od 1 sierpnia jednak nie dłużej niż do 23 września każdego roku.

    Pełna treść komunikatu znajduje się tutaj:

    https://czystepowietrze.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/Komunikat-Narodowego-Funduszu-Ochrony-Srodowiska-i-Gospodarki-Wodnej-dla-gmin-w-sprawie-corocznej-przerwy-w-wydawaniu-zaswiadczenia-o-dochodach-dla-osob-fizycznych.pdf

     

  • Relacja ze szkolenia na temat Programu „Czyste Powietrze” zrealizowanego dla pracowników gmin w dniu 15 lipca 2021 r.

    W dSzkolenie_z_Programu_Czyste_Powietrzeniu 15 lipca 2021 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie odbyły się kolejne warsztaty dla pracowników gmin zaangażowanych we wdrażanie Programu „Czyste Powietrze”.

    Szkolenie było jednym z elementów porozumienia, zawartego między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie a Gminami, dotyczącego współpracy w zakresie promocji oraz realizacji wspomnianego Programu.

    W ramach szkolenia, przeprowadzonego przez pracowników Działu Wniosków i Doradztwa Energetycznego WFOŚiGW w Rzeszowie, przedstawiciele gmin zapoznali się z ogólnymi warunkami i zasadami przyznawania pomocy finansowej w ramach Programu „Czyste Powietrze”, procesem składania wniosków o dofinansowanie, w związku z ubieganiem się o dotację na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, a następnie wniosku o płatność wymaganego w celu rozliczenia zrealizowanych prac. Przedstawiono również zmiany obowiązujące od 1 lipca 2021 r. obejmujące między innymi wprowadzenie tzw. ścieżki bankowej czyli możliwości skorzystania z Programu za pośrednictwem wybranych banków. W takiej sytuacji osoby zamierzające zrealizować przedsięwzięcie termomodernizacyjne mogą skorzystać z kredytu oraz dotacji, a formalności z tym związane są załatwiane w banku.

    W szkoleniu wzięło udział 145 osób, które na szczeblu gminnym będą odpowiedzialne za pomoc i udzielanie informacji – jak aplikować i jak rozliczyć się z przyznanego dofinansowania w ramach Programu „Czyste Powietrze”.

  • Relacja z cyklu szkoleń na temat Programu „Czyste Powietrze” zrealizowanego dla pracowników gmin w dniach 11, 17, 18 czerwca 2021 r.

    Program_Czyste_Powietrze

    W dniach 11, 17 i 18 czerwca 2021 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie odbyły się warsztaty dla pracowników gmin zaangażowanych we wdrażanie Programu „Czyste Powietrze”.

    Szkolenia były jednym z elementów porozumienia zawartego między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie a Gminami dotyczącego współpracy w zakresie promocji oraz realizacji wspomnianego Programu.

    W ramach szkolenia, przeprowadzonego przez Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Rzeszowie, pracownicy gmin zapoznali się z ogólnymi warunkami i zasadami przyznawania pomocy finansowej w ramach Programu „Czyste Powietrze”, procesem składania wniosków o dofinansowanie, w związku z ubieganiem się o dotację na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, a następnie wniosku o płatność wymaganego w celu rozliczenia zrealizowanych prac. Przedstawiono również pozostałe kwestie związane z realizacją zawartego porozumienia.

    Łącznie, w ramach trzech edycji szkolenia, wzięło udział ponad 200 osób, które na szczeblu gminnym będą odpowiedzialne za pomoc i udzielanie informacji – jak aplikować i jak rozliczyć się z przyznanego dofinansowania w ramach Programu „Czyste Powietrze”.

  • Kredyt Czyste Powietrze od 6 lipca w dwóch pierwszych bankach

    Logo NFOŚ

    Zapowiadana ścieżka bankowa w programie „Czyste Powietrze”, czyli nabór wniosków o dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego, ruszyła 6 lipca 2021 r. Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska są pierwszymi bankami, które rozpoczynają akcję kredytową. Pożyczki wyniosą do 100 tys. zł.

    Część warunków dofinansowania dla ścieżki bankowej została zmieniona w stosunku do zwykłej ścieżki, realizowanej za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Najważniejsze zmiany to: rozpoczęcie przedsięwzięcia (w przypadku wniosków składanych w wfośigw: do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, w przypadku banków: od daty złożenia wniosku), okres realizacji (wfośigw: 30 miesięcy od dnia złożenia wniosku, bank: 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku), rozliczenie wniosku (wfośigw: maksymalnie w trzech częściach, bank: rozliczenie całości po zakończeniu przedsięwzięcia), korekta wniosku (wfośigw: tak, bank: nie, możliwość ponownego złożenia wniosku). Warunkiem wypłaty dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu jest wypłacenie beneficjentowi przez bank kredytu z przeznaczeniem wyłącznie na cele zgodne z programem „Czyste Powietrze”, w tym co najmniej w 95% na pokrycie kosztów kwalifikowanych, oraz wykorzystanie tego kredytu przez beneficjenta zgodnie z jego przeznaczeniem.

  • Webinarium „Zasady dofinansowania inwestycji w ramach Programu Mój Prąd 3.0.”

    Zespół Doradców Energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wraz z Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Rzeszowie zapraszają do udziału w webinarium „Zasady dofinansowania inwestycji w ramach Programu Mój Prąd 3.0.

    Spotkanie odbędzie się 12 lipca 2021 r. w godz. od 11:00 do 12:30.

    Rekrutacja do 11 lipca 2021 r. do godz. 15:00.

    Prezentacja odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Warunkiem uczestnictwa w webinarium jest przesłanie zgłoszenia (imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mailowy oraz tytuł spotkania) na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i otrzymanie potwierdzenia mailowego od organizatora.

    Link do webinarium zostanie wysłany w osobnej wiadomości najpóźniej w dniu wydarzenia. Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

    Webinarium skierowane jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

    W przypadku osób z niepełnosprawnościami prosimy o poinformowanie organizatora o swoich potrzebach. Umożliwi to przygotowanie odpowiedniej pomocy oraz sprawną obsługę webinarium.

    Webinarium jest bezpłatne. Finansowane ze środków Unii Europejskiej, realizowane w ramach Projektu: „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”

    PROGRAM:

    • Cel Programu „Mój Prąd”
    • Rodzaje przedsięwzięć
    • Budżet
    • Beneficjenci
    • Forma dofinansowania
    • Terminy i forma składania wniosków
    • Wymagane załączniki

    W trakcie webinarium będzie możliwość zadawania pytań.

    Zasady dofinansowania inwestycji w ramach Programu Mój Prąd 3.0  przedstawi – Doradca Energetyczny w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Pan Łukasz Kucab.

    Informacje o wydarzeniu można znaleźć również na następujących stronach internetowych:

    Fundusze Europejskie:

    https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/szkolenia/webinarium-zasady-dofinansowania-inwestycji-w-ramach-programu-moj-prad-30/

    Fundusze Podkarpackie:

    http://fundusze.podkarpackie.pl/index.php/11-gpi-rzeszow/akualnosci/1964-bezplatne-webinarium-zasady-dofinansowania-inwestycji-w-ramach-programu-moj-prad-3-0

    Facebook:

    https://www.facebook.com/photo/?fbid=173344631486535&set=a.150055130482152

    Instagram:

    https://www.instagram.com/p/CQ8StKUL55Z/

  • Lista banków, które w ramach programu "Czyste Powietrze" prowadzą nabór wniosków o dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego

    Lista banków do pobrania tutaj:

    https://czystepowietrze.gov.pl/zloz-wniosek-w-banku/

     

     

  • Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie w formie dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego, w ramach Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze"

    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie (dalej: WFOŚiGW) ogłasza, że od dnia 06.07.2021 r. rozpoczęty zostanie nabór ciągły wniosków o dofinansowanie dla formy dofinansowania jaką jest dotacja na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego w oparciu o:

    • Program priorytetowy „Czyste Powietrze” (dalej: Program),
    • Regulamin naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w formie dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”,
    • wzór formularza wniosku o dofinansowanie w formie dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

    Dotacją na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego objęte będą przedsięwzięcia polegające na wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych lub w wydzielonych w tych budynkach lokalach mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
    Więcej informacji o Programie, w tym osobach uprawnionych do składania wniosków, rodzajach przedsięwzięć i poziomach dofinansowania a także kryteriach wyboru przedsięwzięć i warunkach dofinansowania, można znaleźć w Portalu Beneficjenta WFOŚiGW w Rzeszowie https://beneficjent.wfosigw.rzeszow.pl/ oraz na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/.

    Uwaga: Nabór nie dotyczy budynków wielorodzinnych oraz budynków nowobudowanych.

  • Aktualności Jak radzi sobie Twoja gmina w programie „Czyste Powietrze”?

    Sprawdź jak radzi sobie Twoja gmina w programie "Czyste Powietrze":

    http://nfosigw.gov.pl/o-nfosigw/aktualnosci/art,1822,jak-radzi-sobie-twoja-gmina-w-programie-czyste-powietrze.html

  • Nowości w programie „Czyste Powietrze”. Od 2022 r. koniec dotacji na piece węglowe

    Wycofanie dotacji na kotły węglowe, zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania oraz poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie – to trzy nowości w programie „Czyste Powietrze”, które zaczną obowiązywać już od 1 lipca 2021 r.

    Wytyczne Komisji Europejskiej, zapisy Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu, a także obowiązujące uchwały antysmogowe w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego (węgla) – te czynniki zdeterminowały zapowiadane już wcześniej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Znamy datę ich wprowadzenia, będzie to 1 lipca 2021 r.

    Zmiany w programie czyste powietrze od 1 lipca 2021 r.

  • Komunikat

    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie informuje, że przeprowadza ankiety wśród Beneficjentów Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

    Ankieta ma na celu pozyskanie kluczowych informacji dotyczących oszczędności w gospodarstwie domowym z tytułu opłat za ogrzewanie budynku, po przeprowadzonej termomodernizacji budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła w ramach Programu „Czyste Powietrze”.

    Uzyskane odpowiedzi spostrzeżenia oraz wszelkie uwagi posłużą do dalszego ulepszania Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” oraz dyskusji o cenach energii dla odbiorców końcowych w Polsce.

     

  • Komunikat dla Beneficjentów Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” w sprawie zmian w sposobie przeprowadzania kontroli przedsięwzięć

    Na skutek utrzymującego się stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (spowodowanej koronawirusem i wywoływaną przez niego chorobą COVID-19), czego konsekwencją jest brak możliwości przeprowadzenia kontroli na miejscu u Beneficjentów oraz w celu niewstrzymywania wypłat środków przyznanych Beneficjentom w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, wprowadziliśmy nowe rozwiązania, które umożliwią bieżące przeprowadzanie kontroli przedsięwzięć.

    Wprowadzony zostaje nowy rodzaj kontroli przedsięwzięć - kontrole dokumentów prowadzone w siedzibie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W związku powyższym Beneficjenci Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” będą zobowiązani do uzupełnienia na wezwanie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej złożonych wniosków o płatność końcową o dodatkowe dokumenty potwierdzającą wykonanie zakresu rzeczowego wynikającego z przesłanych wcześniej dokumentów. Wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej może wezwać o dostarczenie w szczególności:

    1. protokołu odbioru prac od wykonawcy (w przypadku realizacji zadania tzw. siłami własnymi taki protokół wypełnia Beneficjent),
    2. specyfikacji technicznej dla zakupionych urządzeń/materiałów/towarów i/lub karty produktu,
    3. etykiety efektywności energetycznej (dla urządzeń elektrycznych),
    4. karty gwarancyjnej urządzeń (przy instalacji pieców gazowych wpis instalatora wraz z pieczęcią świadczące o pierwszym uruchomieniu pieca),
    5. zdjęć dokumentujących zrealizowanie przedsięwzięcia (zdjęcia muszą być wyraźne, aby czytelne były wszelkie informacje na nich uwiecznione, np. tabliczki znamionowe oraz opatrzone datą wykonania fotografii np.: zamontowane urządzenie, sprzęt, (w przypadku termomodernizacji) wymiary wstawionych okien, drzwi, ocieplonej powierzchni budynku (miarka),
    6. podpisanego przez Beneficjenta oświadczenia o wykonaniu inwestycji zgodnie z zapisami umowy dofinansowania oraz wymogami Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”,
    7. innych niezbędnych dokumentów (w zależności od specyfiki przedsięwzięcia) dla potwierdzenia zrealizowania inwestycji.

    Po każdej przeprowadzonej w ten sposób kontroli na dokumentach sporządzony zostanie protokół, zgodnie ze wzorem określonym w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”, który zostanie przekazany do Beneficjenta w celu informacji o przeprowadzeniu kontroli. W przypadku zastrzeżeń do zgodności zrealizowanego przedsięwzięcia z warunkami umowy o dofinansowanie lub zgodności ze stanem faktycznym wykazanych w protokole, Beneficjent będzie miał prawo do jednokrotnego złożenia dodatkowych dokumentów i wyjaśnień mających wpływ na ustalenia zawarte w protokole.

    Pozytywny wynik przeprowadzonej kontroli na dokumentach będzie stanowił potwierdzenie wykonania czynności kontrolnych i jednocześnie będzie, wraz z wcześniej zatwierdzonym Wnioskiem o płatność, podstawą wypłaty środków na rzecz Beneficjenta.

     

  • Zaproszenie do podpisania porozumienia w sprawie ustalenia zasad wspólnej realizacji Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze"

    Czyste PowietrzeWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie mając na uwadze działania na rzecz poprawy jakości powietrza pragnie zaprosić Gminy do podpisania porozumienia w sprawie ustalenia zasad wspólnej realizacji Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Podjęcie współpracy ma na celu zwiększenie dostępności Programu oraz dotarcie do jak największej liczby mieszkańców naszego województwa.

    W dniu 21 października 2020 r. został ogłoszony nabór wniosków do drugiej części Programu „Czyste Powietrze”, który pozwoli mniej zamożnym osobom ubiegać się o większe środki finansowe. Wnioskowanie o podwyższony poziom dofinasowania uwarunkowane jest uzyskaniem zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego. Zaświadczenie stanowi obligatoryjny załącznik do wniosku. Podstawowe informacje dotyczące wydawania zaświadczeń oraz podstawa prawna nakładająca na gminy nowy obowiązek znajdują się na stronie internetowej pod adresem: http://czystepowietrze.gov.pl/ w zakładce „Dla gmin”.

    W związku z powyższym został przygotowany nowy wzór porozumienia, który określa zasady pokrycia kosztów obsługi przez gminy procesu wydawania zaświadczeń. Wzór porozumienia wraz z załącznikami oraz wzór aneksu zostanie przesłany do każdej gminy województwa podkarpackiego w celu zapoznania się z ich treścią. W najbliższym czasie będzie przeprowadzona procedura:

    • zawierania porozumień dotyczących realizacji Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze", w tym zasad pokrywania kosztów ponoszonych przez gminę, o której poinformujemy Państwa w oddzielnej wiadomości,
    • aneksowania porozumień w sprawie realizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze”, które zastały już zawarte w celu uwzględnienia aktualnych zasad dofinansowania.

    Proces zawierania porozumień polegał będzie na przesłaniu do Państwa w najbliższym czasie (listopadzie, grudniu) przygotowanych porozumień.

    Porozumienia będą obejmowały finasowanie kosztów ponoszonych przez jednostki samorządu terytorialnego od dnia 1 października 2020 r. to jest wejścia w życie ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2020.1565 z dnia 11.09.2020 r.).

    Warunkiem otrzymania przez gminę środków finansowych za wydane zaświadczenie oraz skutecznie złożony wniosek Beneficjenta jest zawarcie porozumienia.

    WFOŚiGW w Rzeszowie, aby pomóc pracownikom gmin realizować zadania określone w porozumieniu zorganizuje w formie webinarium cykl szkoleń nt. nowych aspektów funkcjonowania Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Szkolenia będą skierowane do przedstawicieli gmin i poświęcone kwestiom porozumienia między WFOŚiGW, a gminami w zakresie obsługi Programu, w tym tematowi zaświadczeń o dochodach wydawanych wnioskodawcom uprawnionym do podwyższonego poziomu dofinansowania. Webinaria będą organizowane przez Zespół Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Rzeszowie w ramach Projektu: „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”.

     

  • Ogłoszenie o naborze wniosków dla beneficjentów uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania w ramach Części 2 PP "Czyste Powietrze"

    Czyste PowietrzeCzęść 2 Programu

    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie (dalej: WFOŚiGW) ogłasza, że od dnia 21.10.2020 r. rozpoczęty zostanie nabór wniosków o dofinansowanie dla Beneficjentów uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania w oparciu o:

    • Część 2 Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” (dalej: Część 2 programu), z wyłączeniem dofinansowania w formie pożyczki dla gmin, jako uzupełniającego finansowania dla Beneficjentów, oraz w formie dotacji z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.
    • wzór formularza wniosku o dofinansowanie, obejmujący Część 2 programu,
    • Regulamin naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

    W ramach Części 2 programu istnieje możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie oraz nie wcześniej niż w dniu 15.05.2020 r.

    Część 2 programu umożliwia także dofinansowanie przedsięwzięć zakończonych pod warunkiem, że nie zostały rozpoczęte wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie oraz nie wcześniej niż w dniu 15.05.2020 r.

    Dla kogo dofinansowanie?

    Beneficjentem Części 2 programu może zostać osoba fizyczna, która łącznie spełnia następujące warunki:

    1. jest właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą,
    2. przeciętny miesięczny dochód na jednego członka jej gospodarstwa domowego wskazany w zaświadczeniu wydawanym zgodnie z art. 411 ust. 10g ustawy – Prawo ochrony środowiska, nie przekracza kwoty:
      1. 1 400 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
      2. 1 960 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

    Ponadto, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, roczny przychód osoby, o której mowa powyżej, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za rok kalendarzowy, za który ustalony został przeciętny miesięczny dochód wskazany w zaświadczeniu, nie przekracza trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów obowiązującym w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie.

    Uwaga: Nabór nie dotyczy budynków wielorodzinnych oraz budynków nowobudowanych.

    Osoba fizyczna, która zamierza złożyć wniosek o przyznanie podwyższonego poziomu dofinansowania do WFOŚiGW, powinna uzyskać, do dnia złożenia wniosku, od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (zgodnie z miejscem jej zamieszkania) zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka jej gospodarstwa domowego.

    Złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach Części 2 programu jest uwarunkowane posiadaniem ww. zaświadczenia.

    Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma obowiązek wydania takiego zaświadczenia na żądanie osoby fizycznej, która zamierza złożyć wniosek o przyznanie podwyższonego poziomu dofinansowania w ramach Części 2 programu, wynikający z art. 411 ust. 10g ustawy – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2020 r. poz. 1219 z późn. zm.). Wzór żądania wydania zaświadczenia oraz wzór zaświadczenia określa rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 2 października 2020 r. w sprawie określenia wzoru żądania wydania zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego osoby fizycznej oraz wzoru tego zaświadczenia Dz. Ust. 2020 r. poz. 1713.

    Gdzie składać wnioski?

    Wnioski o dofinasowanie należy składać:

    • do WFOŚiGW obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek/lokal mieszkalny, którego dotyczy przedsięwzięcie, lub
    • za pośrednictwem gmin, które zawarły porozumienia w sprawie ustalenia zasad wspólnej realizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze” z WFOŚiGW.

    Wnioski o dofinansowanie można składać:

    • poprzez aplikację internetową, tj. Portal Beneficjenta dostępny na stronie internetowej właściwego wfośigw (konieczne dostarczenie również formy papierowej z wymaganymi podpisami), lub
    • poprzez serwis gov.pl (wymagana wyłącznie forma elektroniczna z podpisem zaufanym lub kwalifikowanym).

    Szczegółowe informacje o składaniu i rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie zawarte są w Regulaminie naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

    Nie jest możliwa korekta wniosku o dofinansowanie (w rozumieniu § 2 ust. 14 Regulaminu naboru wniosków) złożonego w ramach Części 1 programu przed dniem 21.10.2020 r. zmieniająca go na złożony w ramach części 2 programu. Jeżeli Wnioskodawca złożył wniosek o dofinansowanie przed dniem 21.10.2020 r., ale nie zawarł umowy o dofinansowanie może wycofać wniosek i złożyć go ponownie na warunkach Części 2 programu, z zastrzeżeniem spełnienia wymogów dotyczących terminu rozpoczęcia i zakończenia przedsięwzięcia wskazanych w programie, tj. nie wcześniej niż przed dniem 15.05.2020 r.

    Informacje o uruchomieniu pożyczek dla gmin jako uzupełniającego finansowania dla Beneficjentów Części 2 Programu oraz dotacji z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego zostaną podanew odrębnych ogłoszeniach.

     

  • Ogłoszenie o zmianie Programu Priorytetowego Czyste Powietrze

    CzPNowa odsłona programu

    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie ogłasza, że od dnia 15.05.2020 r. nabór wniosków o dofinansowanie będzie prowadzony w oparciu o:

    • zmienioną wersję programu priorytetowego „Czyste Powietrze” (dalej: Program),
    • nowy wzór formularza wniosku o dofinansowanie,
    • nowy regulamin naboru wniosków.

    Wnioski o dofinansowanie złożone przed dniem 15.05.2020 r., będą rozpatrywane i realizowane na warunkach dotychczasowego Programu, a także z zastosowaniem wzorów formularzy w brzmieniu obowiązującym na dzień złożenia wniosku. Jeżeli Wnioskodawca złożył wniosek o dofinansowanie przed dniem 15.05.2020 r., ale nie zawarł umowy o dofinansowanie może wycofać wniosek i złożyć go ponownie na zmienionych warunkach Programu, z zastrzeżeniem spełnienia wymogów dotyczących terminu rozpoczęcia i zakończenia przedsięwzięcia wskazanych w zmienionej wersji Programu.

    Dla kogo i od kiedy dofinansowanie?

    W dniu 15.05.2020 r. zostanie uruchomiony nabór wniosków dla Beneficjentów kwalifikujących się do Części 1 Programu (podstawowy poziom dofinansowania).

    Nabór dla Beneficjentów kwalifikujących się do Części 2 Programu (podwyższony poziom dofinansowania) będzie się odbywał na podstawie odrębnego ogłoszenia. Do uruchomienia Części 2 Programu niezbędne są zmiany legislacyjne umożliwiające gminom wydawanie zaświadczeń o dochodach.

    Gdzie składać wnioski?

    Wnioski o dofinasowanie należy składać do:

    • WFOŚiGW obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek/lokal mieszkalny, którego dotyczy przedsięwzięcie,
    • lub za pośrednictwem gmin, które zawarły porozumienia w sprawie ustalenia zasad wspólnej realizacji Programu z WFOŚiGW.

    Wnioski o dofinansowanie można składać:

    • poprzez aplikację internetową, tj. Portal Beneficjenta dostępny na stronie internetowej właściwego wfośigw lub
    • poprzez serwis gov.pl. (usługa ta będzie aktywowana na przełomie maja i czerwca 2020 r.)

    Szczegółowe informacje o składaniu i rozpatrywaniu wniosków o dofinansowanie zawarte są w Regulaminie naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach Programu.

    Rozpoczęte i zakończone przedsięwzięcia

    Od dnia 15.05.2020 r. wprowadzona zostaje możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie, oraz nie wcześniej niż 15.05.2020 r.

    Zmieniona wersja Programu umożliwia także dofinansowanie przedsięwzięć zakończonych pod warunkiem, że nie zostały rozpoczęte wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie oraz nie wcześniej niż 15.05.2020 r.

    Obecna zmiana Programu jest efektem prowadzonych od kilku miesięcy konsultacji, ustaleń i analiz dotychczasowego wdrażania Programu. Wprowadzana zmiana wynika z potrzeby przyspieszenia tempa realizacji Programu pozwalającego na wymianę trzech milionów nieefektywnych źródeł ciepła na niskoemisyjne w okresie jego obowiązywania.

    Najważniejsze zmiany w Programie:

    • uproszczenie i skrócenie procesu aplikacyjnego w ramach Programu;
    • zmiana i uproszczenie kryteriów dochodowych, rezygnacja z powiązania intensywności dofinansowania z siedmioma grupami dochodowymi;
    • wprowadzenie dwóch grup dochodowych:
      - dla Beneficjentów uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania,
      - dla Beneficjentów uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania;
    • uproszczony wniosek o dotację, bazujący tam gdzie to możliwe na oświadczeniach Wnioskodawcy;
    • możliwość składania wniosków online w serwisie gov.pl;
    • skrócony czas rozpatrywania wniosków o dofinansowanie – z 90 do 30 dni;
    • integracja z programem „Mój Prąd” przez możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków;
    • poziom dotacji powiązany z efektem ekologicznym – bonus za niskoemisyjność i odnawialność;
    • dotacje na realizację zadań związanych z ociepleniem budynku oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła;
    • włączenie w kolejnym etapie w realizację Programu sektora bankowego, który będzie źródłem finansowania uzupełniającego i pomostowego;
    • wzmocnienie współpracy z gminami;
    • wyłączenie z dofinansowania przedsięwzięć w nowobudowanych budynkach;
    • docelowo stworzenie platformy internetowej z informacjami na temat kwalifikujących się urządzeń, materiałów i usług (w tym charakterystyk technicznych), które będą finansowane w ramach Programu.

     Więcej informacji na stronie -> Portalu Beneficjenta

     

  • Od 15 maja 2020 roku zmiany w Programie Priorytetowym "Czyste Powietrze"

    Czyste PowietrzeProgram Priorytetowy „Czyste Powietrze” wchodzi w kolejny etap. 15 maja 2020 roku zostanie opublikowana nowa wersja regulaminu wraz z formularzem wniosku 5.0.0. W wyniku zmian Program zostanie uproszczony, a proces oceny wniosku ulegnie przyśpieszeniu.

    Wprowadzone modyfikacje przewidują między innymi możliwość łączenia środków Programu Czyste Powietrze ze środkami gminnych programów ograniczania emisji oraz zmianę intensywności dofinansowania przedsięwzięć w formie dotacji. Pożyczki będą udzielane przez banki, które podejmą współpracę z NFOŚiGW w zakresie obsługi Programu. Głównym celem zmian jest zwiększenie dostępności Programu.

    Więcej informacji można uzyskać na stronie:

    https://www.gov.pl/web/klimat/czyste-powietrze-nabor-wnioskow-na-nowych-zasadach-od-15-maja-wspolpraca-z-bankami-i-pgnig-akademia-czystego-powietrza

     

  • Komunikat o możliwości wyliczania dochodów przez wnioskodawców Programu Czyste Powietrze na podstawie deklaracji PIT za rok 2018 w terminie do 31 maja 2020 roku

    UWAGA!

    Komunikat o możliwości wyliczania dochodów przez wnioskodawców Programu Czyste Powietrze na podstawie deklaracji PIT za rok 2018 w terminie do 31 maja 2020 roku.Logo

    "Według obowiązującej dokumentacji do Programu Priorytetowego Czyste Powietrze:

    Osoby fizyczne opodatkowane:

    1. według skali podatkowej,
    2. według jednolitej 19% stawki podatku,

    które będą mogły skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zasadach określonych w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zobowiązane są dołączyć do wniosku o dofinansowanie zeznanie podatkowe złożone w urzędzie skarbowym:

    • dla wniosków składanych do 30.04 danego roku - za przedostatni rok podatkowy licząc od daty złożenia wniosku,
    • dla wniosków składanych od 01.05 danego roku - za ostatni rok podatkowy licząc od daty złożenia wniosku.

    Dokumenty mówiące o wymogach dokumentacyjnych to:

    1. Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie w ramach Programu priorytetowego Czyste Powietrze,
    2. Metodyka pn.: "Jak policzyć dochód we wniosku w Programie Czyste Powietrze".

    Ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 568) wprowadzono możliwość złożenia organowi podatkowemu zeznania podatkowego za 2019 rok oraz wpłacenia należnego podatku dochodowego od osób fizycznych po upływie terminu na jego złożenie (w przypadku PIT po 30 kwietnia 2020 r.), nie później jednak niż do 31 maja 2020 roku, bez konsekwencji karno-skarbowych dla podatnika.

    W związku z powyższym umożliwia się wnioskodawcom będącym osobami fizycznymi opodatkowanymi odpowiednio według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku dołączenie do wniosków o dofinansowanie składanych do 31 maja 2020 r. ostatniego złożonego w urzędzie skarbowym zeznania podatkowego, tj. za przedostatni rok podatkowy, o ile nie złożono zeznania za ostatni rok podatkowy, licząc od daty złożenia wniosku."

     

     

  • Ważna informacja dot. PP Czyste Powietrze

    Czyste PowietrzeInformujemy, że od 1 stycznia 2020 roku zgodnie z ust. 6.7 pkt 6) Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, koszty zakupu i montażu źródła ciepła, przyłącza cieplnego, gazowego lub elektroenergetycznego w budynkach nowobudowanych nie są kwalifikowane.

  • Baza urządzeń grzewczych spełniających wymagania programu priorytetowego Czyste Powietrze

    Czyste PowietrzeSzanowni Państwo,

    W dniu 2 września 2019 r. uruchomiona zostanie baza urządzeń grzewczych spełniających wymagania programu priorytetowego Czyste Powietrze. Baza dostępna będzie pod adresem: czyste-urzadzenia.ios.edu.pl

  • Wykaz gmin oferujących pomoc w przygotowaniu i weryfikacji wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Czyste Powietrze

    czy3
    WFOŚiGW w Rzeszowie informuje, że mieszkańcy niżej wymienionych gmin pomoc w przygotowaniu i weryfikacji wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Czyste Powietrze mogą uzyskać udając się do siedzib właściwych Urzędów Gmin:

    (stan na dzień: 02.01.2023 r.)

     

     

     

  • Ogłoszenie o zmianie Programu Priorytetowego Czyste Powietrze

    Program Czyste PowietrzeWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie ogłasza, że 29 lipca 2019r. ulegnie zmianie program priorytetowy Czyste Powietrze, a także w konsekwencji wzór formularza wniosku o dofinansowanie i inne obowiązujące dokumenty związane z obsługą Programu.
    Wnioski o dofinansowanie złożone przed wejściem w życie powyższej zmiany, rozpatrywane będą w oparciu o zapisy dokumentów programowych oraz wzory obowiązujące na dzień złożenia wniosku.

    Kluczowe zmiany:

    1. Umożliwiono gminom udział w procesie wdrażania Programu. Będą one, na podstawie zawartych z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej porozumień, przyjmować wnioski o dofinansowanie i dokonywać ich wstępnej weryfikacji. Ułatwi to dostęp potencjalnym wnioskodawcom do skorzystania z Programu oraz usprawni proces jego wdrażania. Stosowne zapisy zostały umieszczone w zmienionym Regulaminie naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć.
    2. Szkolenie dla pracowników JST z PP Czyste Powietrze

      Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska informuje, że z dniem 1 kwietnia 2019 rozpoczynają się bezpłatne warsztaty szkoleniowe skierowane do pracowników jednostek samorządu terytorialnego dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Celem warsztatów jest przeszkolenie pracowników gmin i starostw z terenu województwa podkarpackiego w zakresie prawidłowego wypełnienia wniosku o dofinansowanie i aspektów technicznych Programu.

      Warsztaty będą prowadzone przez Zespół Doradców Energetycznych w ramach programu Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE poddziałanie 1.3.3 „Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach” I Oś priorytetowa „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

      Miejsce i termin przeprowadzenia warsztatów zgodnie z zamieszczonym harmonogramem. Początek szkoleń o godzinie 9:30. Planowany czas trwania szkolenia 4 - 5 godzin.

      Imienne zgłoszenia uczestników należy przesyłać wyłącznie na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

       

       

    3. Decyzje dot. złożonych wniosków w PP "Czyste Powietrze"

      Program Czyste PowietrzePierwsze decyzje o udzieleniu dotacji na zadania realizowane przez mieszkańców podkarpacia w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze!

      Uprzejmie informujemy, ze w dniu 28 lutego 2019 r. Zarząd WFOŚiGW w Rzeszowie podjął 46 pozytywnych decyzji dot. dofinansowania w formie dotacji zadań w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Dotacje uzyskało 46 osób realizujących zadania inwestycyjne polegające na termomodernizacji swoich budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Łączna wartość tych inwestycji wynosi 1 153 000 zł, zaś przyznane dotacje opiewają na kwotę 563 666,30 zł.

      Zawiadamia się wszystkich zainteresowanych, którzy złożyli wnioski o dotacje, że będą one sukcesywnie rozpatrywane w roku 2019.

    4. Ważna informacja dotycząca PP "Czyste Powietrze"

      INFORMACJA

      Czyste Powietrze

      Jedynym źródłem informacji o możliwościach, jakie stwarza Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które działają na podstawie zawartego porozumienia w sprawie realizacji Programu.

      Instytucje te udzielają informacji wymaganych Programem, dla skorzystania z możliwości wsparcia finansowego zadań polegających na wymianie źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem i innych działań redukujących poziom zanieczyszczeń.

      Wszelkie deklaracje innych podmiotów rynkowych, oferujących pomoc przy wypełnianiu wniosków i uzyskaniu wsparcia finansowego, czy też doradzających przy wyborze urządzenia grzewczego, nie mają żadnego umocowania ze strony instytucji realizujących Program Priorytetowy "Czyste Powietrze".

    5. Czyste Powietrze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie © 2024
Deklaracja dostępności Polityka prywatności