W dniu 29 kwietnia br. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie miało miejsce podpisanie umów w ramach Programu Poprawa jakości powietrza, Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie.
WFOŚiGW w Rzeszowie od 2018 r. realizuje Program Poprawa jakości powietrza. Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie na podstawie podpisanych z NFOŚiGW umów:
- umowa udostępnienia środków nr 101/2018/WF/US z przeznaczeniem na udzielanie dotacji i wspólnej realizacji Programu Poprawa jakości powietrza. Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie z dnia 29.05.2018 r. Budżet na realizację Programu wynosi 30.748.611,00 zł, na który składają się środki zadeklarowane przez NFOŚiGW w wysokości 29.148.611,00 zł oraz środki zadeklarowane przez WFOŚiGW w Rzeszowie w wysokości 1.600.000,00 zł;
- umowa nr 7/2018/WF-09 z dnia 14.05.2018 r. - dotycząca przekazania przez NFOŚiGW do WFOŚiGW w Rzeszowie wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w formie dotacji.
- Szczegóły
- Autor: Alicja Dubas
- Kategoria: Poprawa jakości powietrza, Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie
- Odsłon: 3532
Obecny stan czystości powietrza w województwie należy określić jako dobry, z wyjątkiem niektórych większych miast, takich jak Przemyśl, Rzeszów, Jasło, Jarosław, gdzie problemem są zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe.
Zaznaczyć jednak należy, że nie zawsze tak było. Na początku działalności Funduszu, w układzie byłych województw, znaczny problem stanowiły zanieczyszczenia pochodzące z energetyki zawodowej, przetwórstwa siarki w Tarnobrzegu oraz spalania paliw stałych na potrzeby lokalne (niska emisja). Osiągnięcie poprawy było możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu zarządzających tymi obiektami.
Niemały w tym udział miał też Fundusz, który dofinansował zadania mające na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Główne kierunki tych działań skupiły się na modernizacji kotłowni z wykorzystaniem bardziej przyjaznych dla środowiska nośników energii, odnawialnych źródeł energii, a także na pracach termomodernizacyjnych, zmierzających do ograniczenia ilości zużywanej energii. Przykłady takich działań to wybudowanie kotłowni komunalnej na biomasę w Nowej Dębie, wykorzystanie odpadowego gazu ziemnego z odwiertu w gospodarstwie ogrodniczym w Zgłobniu, budowa kolektorów słonecznych i kotłowni na biomasę w Ośrodku „Caritas” w Myczkowcach oraz kolektorów słonecznych wraz z pompami ciepła w Przemyślu (Bazylika Archikatedralna). Fundusz dotował też zakup miejskich autobusów na gaz ziemny (CNG) w Rzeszowie i Przemyślu.
- Szczegóły
- Autor: Marcin Pasieka
- Kategoria: Poprawa jakości powietrza, Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie
- Odsłon: 11671