Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie w formie dotacji w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie ogłasza nabór uzupełniający wniosków o dofinansowanie w ramach "Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii"
- Cel Programu
- Celem Programu jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa (w tym dzieci i młodzieży) w zakresie tematyki: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
- Minimalny wskaźnik osiągnięcia celu programu dla jednego przedsięwzięcia wynosi 1000 osób, w tym min. 100 osób to działania bezpośredniej edukacji.
- Definicję działań bezpośredniej i pośredniej edukacji określa Program priorytetowy.
- Forma i intensywność dofinansowania oraz budżet naboru
- Nabór obejmuje udzielanie dofinansowania w formie dotacji do100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, z tym że maksymalna kwota dofinansowania na jedno przedsięwzięcie wynosi 8.000,00 zł.
- Budżet naboru wynosi 912.000,00 zł.
- Termin naboru i sposób składania wniosku
- Termin naboru wniosków obowiązuje od dnia 27.07.2023 r. do dnia 22.09.2023 r.
- Sposób składania wniosków oraz ich rozpatrywania zostały określone w Regulaminie naboru wniosków.
- Beneficjenci Programu
Beneficjentem końcowym są osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadając osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną i zgodnie z art. 331 k.c. stosuje się do nich przepisy o osobach prawnych, prowadzące publiczną lub niepubliczną szkołę podstawową lub ponadpodstawową np. powiaty, gminy, stowarzyszenia. - Rodzaje przedsięwzięć
Dofinansowaniu podlegać będą działania podnoszące poziom świadomości ekologicznej, mające na celu upowszechnianie wiedzy, aktywizację społeczną, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych dzieci i młodzieży, bezpośrednio i pośrednio trafiające do odbiorcy - wydarzenia edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz z informowaniem o nich i ich promocją. - Koszty kwalifikowane oraz okres realizacji przedsięwzięć
- Dofinansowanie będzie udzielane dla przedsięwzięć realizowanych na terenie województwa podkarpackiego.
- Koszty kwalifikowane muszą być bezpośrednio związane z projektem i niezbędne do jego realizacji oraz osiągnięcia efektu ekologicznego; koszty muszą mieć charakter faktycznych przepływów finansowych.
- Koszty kwalifikowane przedsięwzięcia powinny być zgodne z poniżej wyszczególnionymi kosztami:
- koszty wydarzeń edukacyjnych (np. imprez, pikników, festiwali ekologicznych)
- koszty wynajmu sprzętu, nagłośnienia, sceny, stoisk oraz hal namiotowych lub namiotów z przeznaczeniem na działania edukacyjne o tematyce związanej z przeciwdziałaniem emisjom, odnawialnymi źródłami energii i niskoemisyjnym transportem, zrównoważonym rozwojem, ochroną środowiska i gospodarką wodną, osoby prowadzącej, animatorów; koszty spektaklu/występu o tematyce wskazanej powyżej;
- koszty pomocy dydaktycznych oraz sprzętu niezbędnego do prowadzenia programów edukacyjnych i pokazów dydaktycznych w trakcie wydarzenia;
- koszt zakupu materiałów niezbędnych do prowadzenia warsztatów prowadzonych w trakcie wydarzenia;
- koszt zakupu nagród i upominków w konkursach prowadzonych w trakcie wydarzenia (wydawnictwa, artykuły szkolne, pomoce dydaktyczne, sprzęt sportowo-turystyczny, fotograficzny, sadzonki roślin, drobny sprzęt elektroniczny i optyczny, gry dydaktyczne, statuetki, dyplomy lub inne uzgodnione z WFOŚiGW).
- Koszty informacji i promocji przedsięwzięcia
Koszty związane z informowaniem o projekcie oraz promocją działań realizowanych w ramach przedsięwzięcia, zachęcającymi do udziału w tychże działaniach, a także informującymi o ich rezultatach w mediach tradycyjnych i elektronicznych, a także koszty zakupu/opracowania/produkcji materiałów informacyjno-promocyjnych we wspomnianym zakresie. Koszty te mogą dotyczyć jedynie promocji przedsięwzięcia i jego efektów, a nie ogólnej działalności Beneficjenta bądź innych podmiotów. Wysokość kosztów informacji i promocji w sumie nie może przekroczyć 25% kosztów kwalifikowanych projektu.
- koszty wydarzeń edukacyjnych (np. imprez, pikników, festiwali ekologicznych)
- Okres kwalifikowalności kosztów wynosi od 27.07.2023 r. do 31.05.2024 r.
- Datą rozpoczęcia zadania jest data pierwszego kosztu, który Wnioskodawca poniósł lub planuje ponieść w związku z realizacją zadania.
- Datą zakończenia zadania jest termin odbioru końcowego zadania lub data wystawienia ostatniej faktury dotyczącej realizowanego przedsięwzięcia.
01. Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej
02. Regulamin naboru w ramach "Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii"
03. Wzór Wniosku o dofinansowanie wraz załącznikiem
03a. Wzór Harmonogramu finansowo-rzeczowego - stanowiący załącznik nr 1 do wniosku o dofinansowanie
04. Wzór Umowy dotacji wraz z załącznikami
04a. Wzór Wniosku o płatność - stanowiący załącznik nr 1 do umowy dotacji
04b. Wzór Oświadczenia o wyborze wykonawcy zadania - stanowiący załącznik nr 2 do umowy dotacji
04c. Wzór Rozliczenia częściowego/końcowego dotacji - stanowiący załącznik nr 3 do umowy dotacji
05. Instrukcja oznakowania zadań realizowanych w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii