• Start
 • ☎️Kontakt
 • logo w menu
 • logo portal
 • logo portal (2)

Doradztwo Energetyczne

 • Bezpłatne szkolenie warsztatowe pn. „Program Priorytetowy Mój Prąd”

  Doradcy Energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wraz z Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Rzeszowie zapraszają na bezpłatne szkolenie warsztatowe pn. „Program Priorytetowy Mój Prąd”.

  Szkolenie odbędzie się 27 czerwca 2023 r. w godzinach od 9:30 do 14:30 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie przy ulicy Towarnickiego 3A.

  Szkolenie warsztatowe skierowane jest do osób fizycznych.

  Rejestracja na szkolenie odbywa się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Potwierdzenie zapisu wysyłane jest na adres mailowy podany w formularzu zgłoszeniowym. W sytuacji nieotrzymania wiadomości z potwierdzeniem rejestracji prosimy o kontakt telefoniczny z organizatorem.

  Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w szkoleniu pomimo wcześniejszej rejestracji prosimy o przesłanie informacji na adres mailowy organizatora. Pozwoli to na udział w szkoleniu innym chętnym osobom z listy rezerwowej.

  W przypadku osób z niepełnosprawnościami prosimy o poinformowanie organizatora o swoich potrzebach. Umożliwi to przygotowanie odpowiedniej pomocy oraz sprawną obsługę szkolenia.

  Organizator spotkania:

  Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

  Al. Ł. Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów

  tel.: 17 747 64 15, 17 747 64 82, 17 747 64 88

  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Program szkolenia w załączniku.

 • Bezpłatne szkolenie warsztatowe pn. „Prefinansowanie w Programie Priorytetowym Czyste Powietrze”

  Doradcy Energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wraz z Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Rzeszowie zapraszają na bezpłatne szkolenie warsztatowe pn. „Prefinansowanie w Programie Priorytetowym Czyste Powietrze”.

  Szkolenie odbędzie się 12 czerwca 2023 r. w godzinach od 9:30 do 14:30 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, Al. Łukasza Cieplińskiego 4 (II piętro, sala audytoryjna).

  Szkolenie warsztatowe skierowane jest do jednostek samorządu terytorialnego.

  Rejestracja na szkolenie odbywa się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Potwierdzenie zapisu wysyłane jest na adres mailowy podany w formularzu zgłoszeniowym. W sytuacji nieotrzymania wiadomości z potwierdzeniem rejestracji prosimy o kontakt telefoniczny z organizatorem.

  W przypadku osób z niepełnosprawnościami prosimy o poinformowanie organizatora o swoich potrzebach. Umożliwi to przygotowanie odpowiedniej pomocy oraz sprawną obsługę szkolenia.

  Organizator spotkania:

  Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

  Al. Ł. Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów

  tel.: 17 747 64 15, 17 747 64 82, 17 747 64 88

  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Agenda spotkania w załączniku.

   

 • Zaproszenie do składania ofert WFOŚ.BZ.251.007.2023

  Treść ogłoszenia znajduje się tutaj -> https://www.bip.wfosigw.rzeszow.pl/bip/zamowienia-publiczne/206-2023-04-14-zapytanie-ofertowe-nr-5-2023/180-zapraszenie-do-zlozenia-oferty-cenowej-na-dostawe-artykulow-informacyjno-promocyjnych-na-potrzeby-projektu-doradztwa-energetycznego-oraz-na-potrzeby-biura-wfosigw-w-rzeszowie

   

   

 • Zaproszenie na szkolenie "Programy wsparcia i źródła finansowania inwestycji EE i OZE"

  Doradcy Energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wraz z Biurem Informacji o Funduszach Europejskich zapraszają przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego województwa podkarpackiego do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu pt.: „Programy wsparcia i źródła finansowania inwestycji EE i OZE”. Szkolenie odbędzie się w dwóch terminach: 17 oraz 31 marca 2023 r. od godz. 9:30 do 14:30 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie przy ulicy Towarnickiego 3A.

  Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest przesłanie zgłoszenia (imię, nazwisko oraz tytuł szkolenia) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i otrzymanie potwierdzenia mailowego od organizatora lub telefonicznie pod numer 17 747 64 88/82.

  Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.

  W przypadku osób z niepełnosprawnościami prosimy o poinformowanie organizatora o swoich potrzebach. Umożliwi to przygotowanie odpowiedniej pomocy. 

  Szkolenie poprowadzą pracownicy Biura Informacji o Funduszach Europejskich oraz Doradcy Energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

  W ramach szkolenia będzie możliwość zadawania pytań.

  Organizator spotkania:

  Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

  al. Ł. Cieplińskiego 4

  35-010 Rzeszów

  tel.: 17 747 64 15, 17 747 64 82, 17 747 64 88

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Program spotkania w załączniku

   

 • SZKOLENIE WARSZTATOWE DLA ENERGETYKÓW GMINNYCH "Oświetlenie uliczne"

  W ramach kontynuacji naszych działań edukacyjnych skierowanych do Energetyków Gminnych pragniemy Państwa zaprosić na szkolenie warsztatowe poświęcone zagadnieniom związanym z oświetleniem ulicznym. W jego ramach zamierzamy przedstawić aspekty prawne, techniczne oraz możliwości pozyskania środków finansowych.

  Szkolenie zostanie przeprowadzone w formie stacjonarnej, w Rzeszowie przy ul. Witolda 11a, w budynku Instytutu Teologiczno-Pastoralnego.

  Termin szkolenia: 23 - 24 marca 2023 r. w godzinach od 9:00 do 15:00.

  W trakcie warsztatów zostaną omówione następujące zagadnienia:

  • Sytuacja prawna.
  • Parametry oświetlenia ulicznego.
  • Realizacja inwestycji.
  • Formy finansowania.
  • Obliczenia.
  • Aktualna oferta finansowa dla JST, mieszkańców.

  Warsztaty są skierowane do Energetyków Gminnych z terenu województwa podkarpackiego, którzy ukończyli szkolenia podstawowe przeprowadzone w latach 2019 oraz 2021. Szkolenie jest nieodpłatne i finansowane w ramach Projektu: „Ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”; Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020; I oś priorytetowa „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”.

  Zgłoszenia uczestnictwa prosimy dokonać na zamieszczonym poniżej formularzu, przesyłając podpisany skan na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 01.03.2023 r. Oryginał zgłoszenia należy dostarczyć najpóźniej w dniu rozpoczęcia szkolenia.

  Prosimy również o informację czy osoby przygotowane w ramach wyżej wspomnianych szkoleń do pełnienia roli Energetyków Gminnych, w dalszym ciągu realizują tę funkcję w Państwa Gminach.

  W przypadku potrzeby przeszkolenia nowych pracowników prosimy o poinformowane nas o tym fakcie. Osoby takie również mogą wziąć udział w warsztatach poświęconych zagadnieniom związanym z oświetleniem ulicznym.

 • Spotkanie informacyjne pt. „Program Priorytetowy Czyste Powietrze – aktualne zasady oraz wprowadzenie do Funduszy Europejskich w perspektywie finansowej na lata 2021-2027”

  Zespół Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Rzeszowie wraz z Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Rzeszowie zapraszają do udziału w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym pt. „Program Priorytetowy Czyste Powietrze – aktualne zasady oraz wprowadzenie do Funduszy Europejskich w perspektywie finansowej na lata 2021-2027”.

  Spotkanie odbędzie się 8 lutego 2023 r. od godz. 12:00 do 14:00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35 - 010 Rzeszów Sala 212 piętro 2.

  Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest przesłanie zgłoszenia (imię, nazwisko oraz tytuł spotkania) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i otrzymanie potwierdzenia mailowego od organizatora lub telefonicznie pod numer 17 747 64 88/82.

  Szczegółowe informacje na temat programu spotkania dostępne są na Portalu Funduszy Europejskich Województwa Podkarpackiego.

   

 • Dostawa i montaż mebli biurowych na potrzeby Projektu Doradztwa Energetycznego oraz na potrzeby biura WFOŚiGW w Rzeszowie

  Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zaprasza do złożenia oferty cenowej na „Dostawę i montaż mebli biurowych na potrzeby Projektu Doradztwa Energetycznego oraz na potrzeby biura WFOŚiGW w Rzeszowie, wg. szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia zawartego w załączniku (poniżej w sekcji załączniki).

   

 • Webinarium na temat Programu "CIEPŁE MIESZKANIE"

  W dniu 02.09.2022 r. odbyło się pierwsze z cyklu webinariów poświęconych nowemu Programowi "CIEPŁE MIESZKANIE". W spotkaniu, poprowadzonym przez Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Rzeszowie, uczestniczyli przedstawiciele gmin województwa podkarpackiego zainteresowanych przystąpieniem do Programu, który umożliwi pozyskanie środków na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz przeprowadzenie wybranych prac termomodernizacyjnych w lokalach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

  Webinarium zostanie powtórzone 29.09.2022 r. i 06.10.2022 r.

  Poniżej zamieszczamy prezentację przedstawioną w ramach webinarium.

   

 • Dostawa artykułów promocyjnych na potrzeby Projektu Doradztwa Energetycznego oraz na potrzeby biura WFOŚiGW w Rzeszowie

  Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zaprasza do złożenia oferty na wykonanie oraz dostawę materiałów informacyjno - promocyjnych według załączników (poniżej w sekcji załączniki).

   

 • Doradcy Energetyczni na EKOGALI 2021

  Ekogala 2021_1W dniach 11 – 12 grudnia 2021 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego „G2A Arena” w Jasionce miały miejsce XV Międzynarodowe Targi Produktów i Żywności Wysokiej Jakości EKOGALA. W wydarzeniu wzięło udział wielu wystawców krajowych oraz zagranicznych, w tym goście z Rumuni, Słowacji oraz Ukrainy.

  Ekogala 2021_2

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Korzystając z dużego zainteresowania targami, WFOŚiGW w Rzeszowie przygotował stoisko informacyjno–promocyjne, w którym odwiedzający mogli skorzystać z konsultacji Doradców Energetycznych w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, poprawy efektywności energetycznej oraz zapoznać się z ofertą Funduszu.

 • Projekt Doradztwa Energetycznego promowany na otwarciu punktu konsultacyjno-informacyjnego PP "Czyste Powietrze" w Tarnobrzegu

  Tarnobrzeg_1

   03.12.2021 r. w Tarnobrzeskim Parku  Przemysłowo - Technologicznym odbyła się konferencja, podczas której przedstawiciele tutejszego Urzędu Miasta, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zawarli porozumienie, na mocy którego w Tarnobrzegu powstaną dwa punkty konsultacyjno-informacyjne programu Czyste Powietrze.

  Na spotkanie w Tarnobrzeskim Parku Przemysłowo Technologicznym, inaugurujące działalność punktów konsultacyjnych programu ‚Czyste Powietrze,’ zaproszono także przewodniczących osiedli, w szczególności tych, gdzie przeważa zabudowa jednorodzinna.

   

   

   

   

   

  Tarnobrzeg_2

  Podczas uroczystej inauguracji działalności punktów konsultacyjnych Doradca Energetyczny WFOŚiGW w Rzeszowie przedstawił ideę ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE, a także możliwości finansowania przedsięwzięć w powyższych obszarach.

 • Prezentacja Programu AGROENERGIA w ramach VIII Konferencji Future Energy Live

  Zespół Doradców Energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wraz z Centrum Wystawienniczo Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce zapraszają do udziału w VIII Konferencji Future Energy Live.

  W ramach konferencji przedstawione zostaną następujące zagadnienia:

  1. Program Doradztwa Energetycznego - struktura, założenia, realizacja.
  2. Cel Programu Agroenergia.
  3. Rodzaje przedsięwzięć.
  4. Budżet.
  5. Beneficjenci.
  6. Forma dofinansowania.
  7. Terminy i forma składania wniosków.
  8. Wymagane załączniki.

  Konferencja zostanie przeprowadzona w formule online w dniu 30 listopada 2021 r., początek o godz. 11:00.

  Powyższą tematykę przybliży Łukasz Kucab Doradca Energetyczny WFOŚiGW w Rzeszowie.

  Udziału w bezpłatnym wydarzeniu możliwy jest przez stronę internetową konferencji.

 • Konferencja: „Transformacja energetyczna – kierunki zmian, możliwości realizacji” Myczkowce 4 – 5 listopada 2021 r.

  MyczkowceW dniach 4 – 5 listopada 2021 r. w hotelu Solina SPA w Myczkowcach koło Soliny odbyła się konferencja „Transformacja energetyczna – kierunki zmian, możliwości realizacji”. Organizatorami wydarzenia były: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

  Konferencja miała na celu przedstawienie kluczowych kwestii związanych z wyzwaniami w obszarze transformacji energetycznej jakie czekają nas w najbliższych latach.

  Myczkowce_2

  Powyższą tematykę zaprezentowali przedstawiciele: Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Politechniki Rzeszowskiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz reprezentanci firm, organizacji oraz instytucji, które w swej działalności kierują się ideą zrównoważonego rozwoju wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

  Nie zabrakło również możliwości wymiany doświadczeń związanych z wdrażaniem konkretnych rozwiązań technicznych oraz skorzystania z konsultacji Doradców Energetycznych.

  W ramach konferencji przedstawiono następujące prezentacje:

  Dzień pierwszy: 4 listopada 2021 r.

  „Założenia nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 w obszarze EE i OZE - na przykładzie programu FEnIKS i KPO”

  Jarosław Orliński - Dyrektor Departamentu Programów Infrastrukturalnych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

  Link do prezentacji: Prezentacja nr 1.1

  „Oferta finansowa NFOŚiGW w zakresie efektywności energetycznej i OZE – programy: Czyste Powietrze, Mój Prąd i Mój Elektryk”

  Paweł Mirowski - Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

  Link do prezentacji: Prezentacja nr 1.2

  „Uwarunkowania regulacyjne UE a polityka energetyczna w samorządzie”

  dr hab. Mariusz Ruszel - Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza

  Link do prezentacji: Prezentacja nr 1.3

  „Europejska droga do Zielonego Ładu”

  Jarosław Stańczyk - Doradca Energetyczny Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

  Link do prezentacji: Prezentacja nr 1.4

  „Perspektywy rozwoju rynku prosumenckiego w Polsce w kontekście zmian legislacyjnych, magazynowanie energii”

  Bogdan Szymański - Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV

  Link do prezentacji: Prezentacja nr 1.5

  „Uchwała antysmogowa”

  Andrzej Kulig - Dyrektor Departamentu pełniący funkcję Koordynatora do spraw Środowiska w ramach Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego

  Link do prezentacji: Prezentacja nr 1.6

  Dzień drugi: 5 listopada 2021 r.

  „Podsumowanie programu „Czyste Powietrze” w województwie podkarpackim, kierunki zmian w programie, wyzwania na przyszłość”

  Adam Skiba - Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie

  Link do prezentacji: Prezentacja nr 2.1

  „Fundusze Europejskie w obszarze energetyki w perspektywie finansowej 2021-2027”

  Anna Brzuszek - Oddział programowania w zakresie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Departament Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

  Link do prezentacji: Prezentacja nr 2.2

  „Krośnieński Holding Komunalny - kompleksowe podejście do transformacji energetycznej”

  Janusz Fic - Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o.

  Link do prezentacji: Prezentacja nr 2.3

  „Współczesne wyzwania - rozwój technologii wodorowej”

  prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp - Prorektor Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza

  Link do prezentacji: Prezentacja nr 2.4

  „Nowe kierunki rozwoju źródeł odnawialnych – zielony wodór w praktyce samorządowej”

  Karolina Kmak - przedstawiciel  firmy SCHWANDER POLSKA Sp. z o.o. Spółka Komandytowa

  Link do prezentacji: Prezentacja nr 2.5

  „Zagospodarowanie osadów ściekowych i innych odpadów organicznych do produkcji energii elektrycznej, ciepła i wodoru w technologii HTC”

  Daniel Skiba - Dyrektor Generalny firmy INNOTEC Energy Sp. z o.o.

  Link do prezentacji: Prezentacja nr 2.6

  „Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków”

  Dorota Cabańska - p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

  Link do prezentacji: Prezentacja nr 2.7

  „Transport niskoemisyjny – wykorzystanie technologii wodorowej”

  Łukasz Gładysiewicz -  Dyrektor Techniczny Firmy AUTOSAN Sp. z o.o.

  Link do prezentacji: Prezentacja nr 2.8

 • Utrudniony kontakt telefoniczny w dniach 19, 20 oraz 22 października 2021 r.

  Uprzejmie informujemy, że w dniach: 19, 20 oraz 22 października 2021 r.  Doradcy Energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie będą brali udział w szkoleniu. W związku z powyższym kontakt telefoniczny z Doradcami będzie utrudniony. Przepraszamy za niedogodności.

  Zapraszamy do kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   
 • Jesienna Giełda Ogrodnicza i Targi Innowacji Boguchwale

  Boguchwała_1W dniach 2 i 3 października 2021 r., w Boguchwale odbyła Jesienna Giełda Ogrodnicza i Targi Innowacji. Organizatorem wydarzenia był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Wśród licznych wystawców nie zabrakło również stoiska Doradców Energetycznych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, gdzie uczestnicy imprezy mogli zasięgnąć wiedzy na temat Programów wsparcia związanych z efektywnością energetyczną i odnawialnymi źródłami energii, w tym: „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd”, „Agroenergia”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również tematyka Uchwały Antysmogowej dla Województwa Podkarpackiego, która nakazuje podjęcie działań związanych z zakazem eksploatowania przestarzałych źródeł ciepła na paliwo stałe.Boguchwała_2

 • Utrudniony kontakt telefoniczny w dniach 23-24.09.2021

  Uprzejmie informujemy, że w dniach od 23 do 24 września 2021 roku część Zespołu Doradców Energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie będzie brała udział w konferencji. W związku z powyższym kontakt telefoniczny z Doradcami będzie utrudniony. Przepraszamy za niedogodności.

  Zapraszamy do kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 • Zaproszenie na V Festiwal Smaki Jesieni 2021 w Boguchwale

  W dniu  5 września 2021, w niedzielę, na Rynku Miejskim w Boguchwale będzie miał miejsce V Festiwal Smaki Jesieni 2021 organizowany przez Burmistrza Boguchwały, Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale oraz Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Zespół Pieśni i Tańca "Kompanija".

  Wzorem lat ubiegłych, również w tegorocznej edycji, zaplanowano bogaty program.

  Wśród prezentujących się podmiotów nie zabraknie WFOŚiGW w Rzeszowie. Osoby odwiedzające nasze stoisko będą mogły skorzystać z konsultacji Doradców Energetycznych w zakresie wykorzystania i finansowania odnawialnych źródeł energii oraz poprawy efektywności energetycznej. Będzie można również uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące Programów „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”.

  Serdecznie zapraszamy.

 • Doradcy Energetyczni na XX Pożegnaniu Wakacji w Rudawce Rymanowskiej

  Rudawka_Rymanowska_2021_zaproszenie

  W dniach 28 – 29 sierpnia 2021 r. miała miejsce jubileuszowa, XX edycja imprezy plenerowej „Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej”. W ramach wydarzenia odbyła się Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego, Regionalny Czempionat Konia Huculskiego oraz Wystawa Ras Rodzimych. Bogaty program przyciągnął wielu wystawców w postaci firm i instytucji oraz setki odwiedzających.

  Wśród prezentujących się podmiotów nie zabrakło WFOŚiGW w Rzeszowie. Osoby odwiedzające nasze stoisko mogły skorzystać z konsultacji Doradców Energetycznych w zakresie wykorzystania i finansowania odnawialnych źródeł energii oraz poprawy efektywności energetycznej, jak również uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące Programów „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”.

 • Prezentacja „Program Priorytetowy Mój Prąd - nabór w roku 2021” w ramach VII Konferencji Future Energy Live

  Zespół Doradców Energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wraz z Centrum Wystawienniczo Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce zapraszają do udziału w VII Konferencji Future Energy Live.

  W ramach konferencji przedstawione zostaną między innymi następujące zagadnienia:

  • Projekt Doradztwa Energetycznego − struktura, założenia, realizacja
  • Cel Programu Mój Prąd 3.0
  • Rodzaje przedsięwzięć
  • Budżet
  • Forma dofinansowania
  • Terminy i forma składania wniosków
  • Wymagane załączniki

  Konferencja zostanie przeprowadzona w formule online w dniu 18 sierpnia 2021 r., początek o godz. 10:00. (Uwaga: zmiana pierwotnego terminu zaplanowanego na 17.08.2021 godz. 11:00)

  Powyższą tematykę przybliży Jerzy Janiec Doradca Energetyczny WFOŚiGW w Rzeszowie.

  Udziału w bezpłatnym wydarzeniu możliwy jest przez stronę internetową konferencji.

 • Szkolenie dla Pracowników Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Marszałkowskiego

  Szkolenie_dla_Urzędu_Marszałkowskiego_zdjęcie _1W dniu 05.08.2021 r. Doradcy Energetyczni WFOŚiGW w Rzeszowie przeprowadzili szkolenie dla Pracowników Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego na temat Programu „Czyste Powietrze” oraz podatkowej ulgi termomodernizacyjnej.

  W ramach szkolenia przedstawiono zagadnienia dotyczące intensywności pomocy finansowej, wymagań technicznych dla przedsięwzięć realizowanych w ramach Programu oraz procedur obowiązujących w jego dwóch wersjach:

  • dofinansowanie w formie dotacji,
  • dofinansowanie w formie dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego

  Uczestnicy szkolenia mieli również możliwość zapoznania się z zasadami  wypełniania wniosku o dofinansowanie w ramach Programu „Czyste Powietrze” oraz wniosku o płatność, na podstawie którego następuje rozliczenie inwestycji.

 • Doradcy Energetyczni WFOŚiGW w Rzeszowie na XXV Targach Turystyki, Leśnictwa i Produktu Lokalnego „AGROBIESZCZADY 2021”

  Zdjęcie_Agrobieszczady_2021Doradcy Energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie  uczestniczyli w XXV Targach Turystyki, Leśnictwa, Łowiectwa i Produktu Lokalnego „AGROBIESZCZADY 2021”, które odbyły się w dniach od 31 lipca do 1 sierpnia w Lesku.

  Uczestnicy imprezy mogli nie tylko podziwiać lokalne rękodzieło, skosztować regionalnych przysmaków, ale także zasięgnąć doradztwa z zakresu technicznych aspektów termomodernizacji domu, technologii nowoczesnych systemów grzewczych czy też instalacji odnawialnych źródeł energii. Nieodzownym elementem zakresu wsparcia doradczego były informacje o dostępności wsparcia finansowego na tego typu przedsięwzięcia, w tym szczególnie warunki i zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach Programu „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”.

  „AGROBIESZCZADY” to największe Targi Turystyki, Leśnictwa i Produktu Lokalnego w Powiecie Leskim odbywające się już przez niemal ćwierćwiecze. Targi cieszą się ogromną popularnością.

 • Zapytanie ofertowe 5/2021

  Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zaprasza do złożenia oferty na wykonanie oraz dostawę materiałów informacyjno - promocyjnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, I oś priorytetowa, Działanie 1.3 Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystanie OZE w infrastrukturze publicznej, i sektorze mieszkaniowym, Poddziałanie 1.3.3 „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej i OZE”, wg załącznika (poniżej w sekcji załączniki).

  Ofertę należy złożyć do 31 sierpnia 2021 r. do godz.15.00 w wersji elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 • Zapytanie ofertowe 3/2021

  Zapytanie ofertowe 3/2021

   

 • Zapytanie ofertowe 3/2021

  Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zaprasza do złożenia oferty na dostawę 1 monochromatycznego urządzenia wielofunkcyjnego laserowego formatu A4 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, I oś priorytetowa, Działanie 1.3 Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystanie OZE w infrastrukturze publicznej, i sektorze mieszkaniowym, Poddziałanie 1.3.3 „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej i OZE”, wg załącznika (poniżej w sekcji załączniki).

  Ofertę należy złożyć do 26 lipca 2021 r. do godz.15.00 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 • Doradcy Energetyczni WFOŚiGW w Rzeszowie w spalarni odpadów komunalnych

  Zespół_DEW dniu 16 lipca 2021 r. Zespół Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Rzeszowie uczestniczył w wizycie studyjnej na Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie, która produkuje ciepło i energię elektryczną dla miasta oraz okolic. Jest to jedyna tego typu instalacja w województwie podkarpackim, oddana do użytku pod koniec 2018 r.

  ITPOE działająca na terenie Elektrociepłowni w Rzeszowie, należąca do PGE Energia Ciepła S.A., jest ważną częścią systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Do momentu oddania instalacji do użytkowania elektrociepłownia zapewniała dostawy ciepła i energii elektrycznej wyłącznie w oparciu o gaz i węgiel. Obecnie, dzięki tej instalacji ciepło i energia są pozyskiwane również w przyjazny dla środowiska sposób, czyli z wykorzystaniem zmieszanych odpadów komunalnych oraz pozostałości po sortowaniu odpadów ze zbiórki selektywnej.

  Instalacja termicznego przetwarzania odpadów w Rzeszowie powstała z wykorzystaniem bezpiecznej i powszechnie stosowanej w Europie technologii. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych filtrów, spełnia najostrzejsze unijne wymagania w zakresie norm ochrony środowiska. Warto dodać, iż w przypadku spalarni odpadów obowiązują wymagania znacznie bardziej restrykcyjne niż dla innych obiektów wytwarzających energię. Na bieżąco odbywa się wizualizacja emisji zanieczyszczeń, prezentowana przed wejściem do obiektu, z którą każdy może się zapoznać.

  Emisja

  Bezpieczne unieszkodliwianie odpadów odbywa się w temperaturze od 850°C do 1150OC. Takie warunki panują w instalacji ITPOE z kotłem o palenisku rusztowym przeznaczonym do spalania odpadów i nie są możliwe do osiągnięcia w zwykłych paleniskach domowych, gdzie generowana jest zbyt niska temperatura - na poziomie 200 - 500°C.

  Niezwykle istotnym elementem instalacji termicznego przetwarzania odpadów jest system oczyszczania spalin, w którym są one poddawane szeregowi procesów, dzięki czemu zostają pozbawione szkodliwych substancji gazowych i pyłów w stopniu gwarantującym całkowite bezpieczeństwo dla środowiska oraz ludzi. Zwiększoną zawartość jakiegokolwiek z emitowanych zanieczyszczeń wykazuje system detekcji i w takiej sytuacji następuje zwiększenie ilości dozowanych reagentów używanych w procesie oczyszczania. Warto w tym miejscu dodać, iż podczas spalania odpadów w paleniskach domowych jest emitowanych ponad 700 razy więcej dioksyn niż podczas spalania odpadów w profesjonalnej spalarni.

  Instalacja w Rzeszowie obecnie przetwarza około 100 000 ton odpadów komunalnych rocznie.

  Śmieciarka

  Parametry techniczne ITPOE:

  • nominalna moc elektryczna brutto – minimum 7,6 MWe (przy produkcji wyłącznie energii elektrycznej) i minimum 4,6 MWe (przy produkcji energii elektrycznej i ciepła).
  • moc cieplna instalacji przy produkcji energii elektrycznej i ciepła – ok. 15,4 MWt.
  • zastosowanie układu pobierającego ciepło z kondensacji pary wodnej w spalinach pozwala na dodatkowe odzyskanie minimum 4 MWt przy przetworzeniu tej samej ilości odpadów.

  Pod koniec 2019 roku został podpisany List Intencyjny pomiędzy Marszałkiem Województwa Podkarpackiego, PGE Polską Grupą Energetyczną S.A. oraz PGE Energia Ciepła S.A., który jest wyrazem woli podjęcia wspólnych działań na rzecz realizacji II linii technologicznej ITPOE w Rzeszowie. Planowany projekt zwiększy wydajność instalacji ze 100 000 do 180 000 ton rocznie.

 • Relacja ze szkolenia na temat Programu „Czyste Powietrze” zrealizowanego dla pracowników gmin w dniu 15 lipca 2021 r.

  W dSzkolenie_z_Programu_Czyste_Powietrzeniu 15 lipca 2021 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie odbyły się kolejne warsztaty dla pracowników gmin zaangażowanych we wdrażanie Programu „Czyste Powietrze”.

  Szkolenie było jednym z elementów porozumienia, zawartego między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie a Gminami, dotyczącego współpracy w zakresie promocji oraz realizacji wspomnianego Programu.

  W ramach szkolenia, przeprowadzonego przez pracowników Działu Wniosków i Doradztwa Energetycznego WFOŚiGW w Rzeszowie, przedstawiciele gmin zapoznali się z ogólnymi warunkami i zasadami przyznawania pomocy finansowej w ramach Programu „Czyste Powietrze”, procesem składania wniosków o dofinansowanie, w związku z ubieganiem się o dotację na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, a następnie wniosku o płatność wymaganego w celu rozliczenia zrealizowanych prac. Przedstawiono również zmiany obowiązujące od 1 lipca 2021 r. obejmujące między innymi wprowadzenie tzw. ścieżki bankowej czyli możliwości skorzystania z Programu za pośrednictwem wybranych banków. W takiej sytuacji osoby zamierzające zrealizować przedsięwzięcie termomodernizacyjne mogą skorzystać z kredytu oraz dotacji, a formalności z tym związane są załatwiane w banku.

  W szkoleniu wzięło udział 145 osób, które na szczeblu gminnym będą odpowiedzialne za pomoc i udzielanie informacji – jak aplikować i jak rozliczyć się z przyznanego dofinansowania w ramach Programu „Czyste Powietrze”.

 • Relacja z cyklu szkoleń na temat Programu „Czyste Powietrze” zrealizowanego dla pracowników gmin w dniach 11, 17, 18 czerwca 2021 r.

  Program_Czyste_Powietrze

  W dniach 11, 17 i 18 czerwca 2021 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie odbyły się warsztaty dla pracowników gmin zaangażowanych we wdrażanie Programu „Czyste Powietrze”.

  Szkolenia były jednym z elementów porozumienia zawartego między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie a Gminami dotyczącego współpracy w zakresie promocji oraz realizacji wspomnianego Programu.

  W ramach szkolenia, przeprowadzonego przez Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Rzeszowie, pracownicy gmin zapoznali się z ogólnymi warunkami i zasadami przyznawania pomocy finansowej w ramach Programu „Czyste Powietrze”, procesem składania wniosków o dofinansowanie, w związku z ubieganiem się o dotację na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, a następnie wniosku o płatność wymaganego w celu rozliczenia zrealizowanych prac. Przedstawiono również pozostałe kwestie związane z realizacją zawartego porozumienia.

  Łącznie, w ramach trzech edycji szkolenia, wzięło udział ponad 200 osób, które na szczeblu gminnym będą odpowiedzialne za pomoc i udzielanie informacji – jak aplikować i jak rozliczyć się z przyznanego dofinansowania w ramach Programu „Czyste Powietrze”.

 • Prezentacja „Termomodernizacja budynków mieszkalnych. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)” w ramach VI Konferencji Future Energy Live

  Zespół Doradców Energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wraz z Centrum Wystawienniczo Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce zapraszają do udziału w VI Konferencji Future Energy Live.

  W ramach konferencji przedstawione zostaną między innymi następujące zagadnienia:

  • Projekt Doradztwa Energetycznego − struktura, założenia, realizacja.
  • Termomodernizacja budynków mieszkalnych.
  • Zintegrowany system wsparcia polityki i programów Ograniczenia Niskiej Emisji – ZONE.
  • Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB).
  • Jak złożyć deklarację ?
  • Terminy na złożenie deklaracji – jakie obowiązują.
  • Co zawiera deklaracja ?

  Konferencja zostanie przeprowadzona w formule online w dniu 13 lipca 2021 r., początek o godz. 11:00.

  Powyższą tematykę przybliży Ewa Krzysztoń Doradca Energetyczny WFOŚiGW w Rzeszowie.

  Udziału w bezpłatnym wydarzeniu możliwy jest przez stronę internetową konferencji.

 • Szkolenie dla pracowników JST z PP Czyste Powietrze

  Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska informuje, że z dniem 1 kwietnia 2019 rozpoczynają się bezpłatne warsztaty szkoleniowe skierowane do pracowników jednostek samorządu terytorialnego dotyczące Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Celem warsztatów jest przeszkolenie pracowników gmin i starostw z terenu województwa podkarpackiego w zakresie prawidłowego wypełnienia wniosku o dofinansowanie i aspektów technicznych Programu.

  Warsztaty będą prowadzone przez Zespół Doradców Energetycznych w ramach programu Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE poddziałanie 1.3.3 „Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach” I Oś priorytetowa „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

  Miejsce i termin przeprowadzenia warsztatów zgodnie z zamieszczonym harmonogramem. Początek szkoleń o godzinie 9:30. Planowany czas trwania szkolenia 4 - 5 godzin.

  Imienne zgłoszenia uczestników należy przesyłać wyłącznie na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

   

   

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie © 2024
Deklaracja dostępności Polityka prywatności