Zbliża się koniec okresu przejściowego w programie Czyste Powietrze w naborze trwającym od 31.03.2025 r
Kończy się okres przejściowy w programie Czyste Powietrze w naborze trwającym od 31.03.2025 r. Złóż wniosek do końca lipca.
W marcu 2025 r. ruszył nowy nabór w programie Czyste Powietrze, a dla osób, które poniosły koszty inwestycji jeszcze przed jego uruchomieniem, wprowadzono okres przejściowy. Trwa on cztery miesiące – do końca lipca – i umożliwia uzyskanie dofinansowania na wydatki kwalifikowane od 28 maja 2024 r. Po tym terminie ta możliwość przestaje obowiązywać.
Ostatni dzwonek – kończy się wyjątkowy okres wsparcia
Jeszcze tylko do końca lipca br. trwa tzw. okres przejściowy w nowej wersji programu Czyste Powietrze. Został on uruchomiony 31 marca 2025 r. i daje możliwość uzyskania dotacji za wydatki poniesione już od 28 maja 2024 r. To propozycja dla tych, którzy z różnych powodów nie zdążyli złożyć wniosku o dofinansowanie przed zawieszeniem poprzedniego naboru.
Od 1 sierpnia termin ponoszenia kosztów kwalifikowanych w nowym programie Czyste Powietrze będzie liczony według zasady: nie wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Koszty poniesione wcześniej, jak i przed oddaniem budynku do użytkowania, nie będą kwalifikowane.
Najpierw termomodernizacja, potem gaz – to klucz do pełnego wsparcia
Ci, którzy czekają na ponowne uruchomienie naboru dotyczącego dofinansowania na gaz, już wkrótce, w połowie lipca, będą mieli taką możliwość. Aby móc z tego w pełni skorzystać, należy najpierw złożyć wniosek w ramach obecnego okresu przejściowego na wydatki związane np. z ociepleniem budynku, wymianą okien i drzwi lub wentylacją. Dopiero wtedy będzie można złożyć drugi wniosek – tym razem o dotację na gaz, gdy nabór zostanie wznowiony w połowie lipca w ramach starszej wersji programu obowiązującej w 2024 r.
Odwrotna kolejność? Będą ograniczenia
Warto pamiętać: jeśli jako pierwszy zostanie złożony wniosek o dotację na gaz, a nie ten dotyczący termomodernizacji w nowym naborze, skorzystanie z kolejnego naboru będzie możliwe dopiero po zakończeniu i rozliczeniu tej inwestycji. Odwrotna kolejność – czyli najpierw termomodernizacja (wniosek w nowej wersji programu), potem gaz (wniosek w poprzedniej wersji programu) – pozwala uniknąć tych ograniczeń.
***
W skrócie:
Jak połączyć dotacje z dwóch naborów w programie Czyste Powietrze?
Możliwe jest połączenie dwóch dotacji dla jednego budynku:
- z naboru od 31.03.2025 r. (nowe zasady – tutaj skorzystaj z okresu przejściowego i możliwości rozliczenia kosztów termomodernizacji poniesionych od 28 maja 2024 r.),
- z wznowionego naboru – w połowie lipca – dotyczącego kotłów gazowych.
Kolejność składania wniosków ma ogromne znaczenie:
Jeśli poniosłeś koszty termomodernizacji w 2024 r.:
- Najpierw złóż wniosek w naborze od 31.03.2025 r. do końca lipca,
- Następnie złóż wniosek w starszej wersji programu na dofinansowanie do źródła gazowego zamontowanego w 2024 r. (nabór w połowie lipca).
Jeśli planujesz termomodernizację dopiero w przyszłości:
- Jeśli najpierw złożysz wniosek w naborze na źródła gazowe – musisz zakończyć i rozliczyć to przedsięwzięcie, by złożyć kolejny wniosek w naborze trwającym od 31.03.2025 r.
Uwaga: wnioski składane w naborze na dofinansowanie do źródła gazowego zamontowanego w 2024 r. nie będą wymagały rozliczenia wcześniejszego wniosku o dofinansowanie do termomodernizacji. Pamiętaj jednak o odpowiedniej kolejności składania wniosków.

Tabela kosztów jednostkowych dla termomodernizacji domu
Informujemy, że na stronie czystepowietrze.gov.pl (zakładka: Ważne informacje) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej opublikował komunikat zawierający tabelę kosztów jednostkowych dla termomodernizacji budynków mieszkalnych. Dokument ten stanowić będzie wsparcie dla beneficjentów programu Czyste Powietrze w szacowaniu kosztów kwalifikowanych do dofinansowania.
Mamy nadzieję, że udostępnione informacje ułatwią również ocenę ofert wykonawców oraz przyspieszą proces weryfikacji wniosków o płatność.
W załączeniu znajduje się treść komunikatu:
Tabela kosztów jednostkowych dla termomodernizacji domu.pdf
Trwa nabór na operatorów i punkty konsultacyjne programu Czyste Powietrze
Szansa dla gmin na udział w programie Czyste Powietrze – trwa nabór na operatorów i punkty konsultacyjne
Gminy w całej Polsce mogą wciąż zgłaszać się do pełnienia roli operatora oraz prowadzenia punktów konsultacyjno-informacyjnych (PKI) w ramach programu Czyste Powietrze. Nabór trwa – to dobry moment, by włączyć się w działania na rzecz poprawy jakości powietrza i wesprzeć mieszkańców w sięganiu po dofinansowanie.
Zgłoszenia gmin chętnych do współpracy przy programie Czyste Powietrze przyjmują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).
Dwa sposoby zaangażowania – dwa źródła wsparcia dla mieszkańców
Gminy, które zdecydują się uczestniczyć w programie jako operatorzy lub gospodarze punktów konsultacyjno-informacyjnych (PKI), realnie wspierają swoich mieszkańców w procesie ubiegania się o dotacje na ocieplenie domu i wymianę kopciucha. Oba modele współpracy mają jeden cel: zwiększenie dostępności programu i efektywności inwestycji w czyste powietrze.
Każda gmina może zawrzeć odrębne porozumienia z właściwym Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – zarówno na prowadzenie PKI, jak i na pełnienie funkcji operatora. Od 31 marca 2025 r. operatorami w programie mogą być wyłącznie gminy i WFOŚiGW.
Jakie zadania realizuje gmina?
Punkty konsultacyjne są pierwszą linią wsparcia – ich pracownicy bezpłatnie udzielają informacji, pomagają w wypełnianiu i składaniu wniosków, a także wspierają beneficjentów w rozliczeniu dotacji. Z kolei gminy-operatorzy (obowiązkowo w ścieżkach z najwyższym poziomem dofinansowania i prefinansowaniem) zapewniają kompleksową pomoc: od oceny możliwości uzyskania wsparcia, przez wybór audytora i wykonawcy, po pomoc w rozliczeniach i kompletowaniu dokumentacji.
Korzyści dla gmin i mieszkańców
Udział w programie to realne wzmocnienie roli gmin jako lokalnych centrów wsparcia w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Gminy otrzymują środki finansowe na realizację zadań: do 35 tys. zł na utworzenie i prowadzenie PKI oraz środki za obsługę wniosków, a także 1,7 tys. zł za każdego skutecznie obsłużonego beneficjenta w ścieżce operatorskiej. To szansa na rozwój kompetencji urzędników i lepszą jakość obsługi mieszkańców.
Dla mieszkańców oznacza to łatwiejszy dostęp do rzetelnej informacji, bliskość punktu wsparcia i profesjonalną pomoc na każdym etapie procesu ubiegania się o dotację.

Informacja dot. obliczania nadwyżki dochodów budżetu gminy i powiatu pochodzących z opłat i kar środowiskowych za rok 2024
Informacja dot. obliczania nadwyżki dochodów budżetu gminy i powiatu pochodzących
z opłat i kar środowiskowych za rok 2024, podlegającej przekazaniu na rzecz
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w roku 2025
Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 maja 2025 r. w sprawie średniej krajowej dochodów gmin i powiatów w 2024 r. przypadających na jednego mieszkańca (Monitor Polski z 2025 poz. 498) średnia krajowa dochodów z roku poprzedniego przypadających na jednego mieszkańca, osiągnięta w 2024 r. z tytułu opłat i kar wyniosła:
- dla gmin – 13,45 zł
- dla powiatów – 3,07 zł.
Wersję oryginalną wypełnionego i podpisanego Załącznika nr 1 do sprawozdania OŚ-4g/p wraz z pismem przewodnim należy przesłać w terminie do dnia 14 sierpnia 2025 r.
Obliczona w Załączniku nr 1 nadwyżka podlega przekazaniu w w/w terminie na rachunek WFOŚiGW w Rzeszowie w BGK nr:
63 1130 1105 0005 2084 8520 0001
Poniżej załączamy wzory załączników oraz obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie średniej krajowej dochodów gmin i powiatów w 2024 r. przypadających na jednego mieszkańca.
1. Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska
2. Załącznik nr 1 do sprawozdania OŚ-4g dla gmin
3. Załącznik nr 1 do sprawozdania OŚ-4p dla powiatów
Webinarium: „Zielono-błękitna infrastruktura – na przykładzie Gminy Pobiedziska”
Szanowni Państwo!
Przed nami kolejne spotkanie z Doradcami Energetycznymi, którego tematem będzie:
„Zielono-błękitna infrastruktura – na przykładzie Gminy Pobiedziska”.
Spotkanie poprowadzą Doradcy Energetyczni WFOŚiGW w Poznaniu.
Udział ekspertów:
- Sławomir Urbaniak – Doradca Energetyczny, WFOŚiGW Poznań;
- Ireneusz Antkowiak – Burmistrz Gminy Pobiedziska.
Webinar „Zielono-Błękitna infrastruktura – na przykładzie Gminy Pobiedziska” poświęcony będzie nowoczesnym rozwiązaniom łączącym zieleń miejską i gospodarkę wodną w planowaniu przestrzennym. Uczestnicy poznają konkretne działania i dobre praktyki wdrażane w Gminie Pobiedziska, wspierające adaptację do zmian klimatu i poprawę życia mieszkańców.
Spotkanie rozpocznie się 17 czerwca 2025 r. o godz. 10:00.
Link do transmisji: https://youtube.com/live/axFYvGL77ug
ZAPRASZAMY!
- OP - Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie pn. DBAMY O DRZEWA
- OA - Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie pn. DOBRA ENERGIA W TWOJEJ GMINIE
- Cykl spotkań z Doradcami Energetycznymi. Webinarium: „Energia w firmie – warsztat z optymalizacji kosztów”
- UR - Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie pn. BEZPIECZNY STRAŻAK W TWOJEJ GMINIE
- Nowe zasady na liście ZUM. Większy wybór urządzeń z troską o beneficjentów










