Lista przedsięwzięć priorytetowychWojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie na 2004 r. została sporządzona w oparciu o kierunki wyznaczone w przyjętej przez Samorząd Województwa Strategii rozwoju województwa podkarpackiego, z uwzględnieniem najważniejszych przedsięwzięć zawartych w projektach Programu Ochrony Środowiska i Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego. Wzięto pod uwagę również potrzeby zgłoszone przez jednostki samorządu terytorialnego i inne podmioty w zakresie realizacji zadań ochrony środowiska rozpoczętych, jak i planowanych do rozpoczęcia w roku 2004. Jako kryterium dodatkowe przyjęto udział w finansowaniu środków pochodzących z pomocowych programów przedakcesyjnych i strukturalnych.
W oparciu o powyższe Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie ustalił jako priorytetowe dla województwa podkarpackiego w 2004 roku następujące działania:
1. W dziedzinie ochrony wód:
1.1. Porządkowanie gospodarki ściekowej poprzez budowę, rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnych na terenach zlewni powyżej ujęć wód powierzchniowych dla miast: Sanok, Przemyśl, Jarosław, Krosno, Rzeszów, Jasło, Dębica, Mielec.
1.2. Realizacja sieci kanalizacyjnych wraz z oczyszczalniami ścieków w aglomeracjach o równoważnej liczbie mieszkańców powyżej 2000 i na obszarach chronionych.
1.3. Przeciwdziałanie eutrofizacji wód w zbiornikach zaporowych Solina i Besko poprzez budowę, rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnych w zlewniach tych zbiorników.
2. W dziedzinie gospodarki wodnej:
2.1. Budowa zbiornika wodnego na rzece Wisłoce w Kątach - Myscowej.
2.2. Realizacja zadań mających na celu ochronę przeciwpowodziową.
2.3. Zwiększenie zasobów dyspozycyjnych wód, poprzez realizację zbiorników małej retencji.
2.4. Poprawa jakości wody pitnej poprzez realizację przedsięwzięć współfinansowanych z europejskich funduszy pomocowych.
2.5. Poprawa zaopatrzenia w wodę terenów wiejskich.
2.6. Ochrona zasobów wód podziemnych.
3. W dziedzinie ochrony ziemi:
3.1. Realizacja kompleksowych przedsięwzięć służących unieszkodliwianiu i wykorzystaniu odpadów komunalnych, w tym w szczególności dla Krosna, Przemyśla, Rzeszowa i Tarnobrzega.
3.2. Realizacja zadań związanych z zagospodarowaniem osadów z oczyszczalni ścieków.
3.3. Budowa instalacji do segregacji odpadów przy istniejących składowiskach odpadów komunalnych.
3.4. Realizacja ujętych w planach gospodarki odpadami zadań, polegających na unieszkodliwianiu odpadów niebezpiecznych.
3.5. Rekultywacja terenów zdegradowanych.
4. W dziedzinie ochrony atmosfery:
4.1. Likwidacja tzw. "niskich" źródeł emisji na terenach miast.
4.2. Realizacja przedsięwzięć dotyczących odnawialnych źródła energii.
4.3. Realizacja zadań mających na celu poprawę stanu czystości powietrza w miejscowościach uzdrowiskowych woj. podkarpackiego.
5. W dziedzinie edukacji ekologiczna:
5.1. Rozwój bazy edukacyjnej parków narodowych i placówek o szczególnym znaczeniu dla edukacji przyrodniczej.
5.2. Realizacja programów edukacyjnych o zasięgu regionalnym.
6. W dziedzinie ochrona przyrody:
6.1. Ochrona ekosystemów leśnych, nieleśnych i dzikich zwierząt w parkach narodowych.
6.2. Dokumentowanie zasobów przyrodniczych województwa podkarpackiego, opracowywanie planów ochrony oraz czynna ochrona obiektów przyrodniczych.
6.3. Czynna ochrona gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk, które są chronione lub zagrożone wyginięciem, w tym przedsięwzięć związanych z wdrażaniem programu NATURA 2000.
7. W dziedzinie - pozostałe zadania:
7.1. Rekultywacja terenów pogórniczych tarnobrzeskiego zagłębia siarkowego oraz likwidowanej Kopalni Siarki w Baszni.
7.2. Opracowanie analizy geologicznej i ocena zasobów wód geotermalnych, mineralnych i gazu pozasystemowego w województwie podkarpackim z wytypowaniem stref złożo- wych optymalnych dla rozwoju rekreacji, turystyki i balneologii.