• Start
  • ☎️Kontakt
  • logo w menu
  • logo portal
  • logo portal (2)

W Rzeszowie, w urzędzie marszałkowskim, został zainaugurowany program „Prosto po Czyste Powietrze”. Będzie on realizowany przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny, a jego celem jest wsparcie mieszkańców Podkarpacia w wymianie starych pieców, tzw. kopciuchów.

Program PGNiG startuje na Podkarpaciu, gdyż województwo przyjęło lokalną uchwałę antysmogową. Zgodnie z nią do końca tego roku, wszyscy mieszkańcy, którzy mają kotły na paliwo stałe, czyli np. na węgiel, starsze niż 10 lat – muszą je wymienić.

04

O szczegółach projektu mówili podczas konferencji jej uczestnicy: Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Arkadiusz Sekściński – wiceprezes ds. Rozwoju PGNiG, Henryk Mucha – prezes PGNiG Obrót Detaliczny, Bartłomiej Orzeł – pełnomocnik rządu ds. Programu Czyste Powietrze, Adam Skiba – prezes WFOŚiGW. W konferencji uczestniczyła także Anna Huk – członek zarządu województwa podkarpackiego oraz Mariusz Król – przewodniczący komisji rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i ochrony środowiska w Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

 

Cieszę się, że województwo podkarpackie jest miejscem inauguracji tak ważnego programu. Wszyscy mamy świadomość, przed jak ważnych wyzwanym stoimy, jeżeli chodzi o wymianę tzw. kopciuchów – mówił marszałek Ortyl.

Celem projektu realizowanego przez PGNiG we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska jest wsparcie mieszkańców Podkarpacia w wymianie kotłów, szczególnie tych starszych „kopciuchów” i przejście na ekologiczne ogrzewanie gazem ziemnym.

Marszałek przypomniał, że na Podkarpaciu obowiązuje uchwała antysmogowa, która nakazuje do końca tego roku wymianę wszystkich kotłów na paliwo stałe, które mają ponad 10 lat.

Celem projektu realizowanego przez PGNiG we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska jest wsparcie mieszkańców Podkarpacia w wymianie kotłów, szczególnie tych starszych „kopciuchów” i przejście na ekologiczne ogrzewanie gazem ziemnym.

Eksperci PGNiG w ramach rozpoczętej akcji zapewnią fachowe doradztwo i pomoc przy ubieganiu się o wsparcie z rządowego programu Czyste Powietrze. Pomogą wypełnić odpowiedni wniosek składany do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także udzielą wsparcia przy procedurach związanych z uzyskaniem lub zmianą warunków przyłączenia do sieci gazowej.

My, jako PGNiG jesteśmy zaangażowani w program Czyste Powietrze od dawna. To, co dzisiaj inaugurujemy, to jest kolejny etap. Chcemy, aby konsultanci w naszych biurach obsługi wspierali mieszkańców Podkarpacia w pozyskiwaniu wiedzy, na temat możliwości zmiany źródła ogrzewania, na czyste, ekologiczne piece gazowe. Chcemy wpierać mieszkańców Podkarpacia, aby szybciej pozyskiwali fundusze na ten cel – mówił Arkadiusz Sekściński – wiceprezes ds. Rozwoju PGNiG.

Nie spotkalibyśmy się w Rzeszowie, gdyby nie ambicje pana marszałka, zarządu województwa, sejmiku – ambicje wyeliminowania pozaklasowych kotłów, które trują nasze powietrze, niszczą nasze zdrowie i życie. Synergia działań pomiędzy rządem, sektorem spółek skarbu państwa i samorządem będzie bardzo widoczna i przyniesie oczekiwane efekty – podkreślał Bartłomiej Orzeł – pełnomocnik rządu ds. Programu Czyste Powietrze.

Henryk Mucha – prezes PGNiG Obrót Detaliczny, zapowiedział podczas konferencji, że projekt będzie miał wsparcie w postaci niestandardowej kampanii medialnej:

Pojawią się spoty radiowe, pojawią się bilbordy, które mają charakter niestandardowy, niespotykany w przestrzeni publicznej. Wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców Podkarpacia do wymiany starego kopciucha – mówił Henryk Mucha.

Prezes Mucha powiedział, że program będzie obsługiwany na Podkarpaciu przez 10 biur obsługi klienta zlokalizowanych w każdym większym mieście. Będą także prowadzone lokalne dyżury.

Pomagamy wypełnić wniosek w ramach rządowego programu Czyste Powietrze, będziemy monitorować status tego wniosku, ale również pomagamy w uzyskaniu dofinansowania od samorządu lokalnego, jeżeli takie jest w danym miejscu. I co ważne, pomagamy szybko uzyskać warunki przyłączenia do sieci gazowej – zapewniał prezes Mucha.

Adam Skiba, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zachęcał do składania wniosków:

Mamy kolejny, milowy krok w naszych działaniach na rzecz walki o czyste powietrze. Jestem przekonany, że działanie na lokalnym podwórku przyczyni się do tego, że osiągniemy sukces w programie Czyste Powietrze. Zachęcamy do składania wniosków, gdyż oferujemy  bardzo realne wsparcie, nawet w wysokości do 37 tys. złotych – powiedział Adam Skiba, prezes WFOŚiGW.

PGNiG będzie realizować swój program w województwie podkarpackim i śląskim, gdyż w tych regionach obowiązują uchwały antysmogowe, w myśl których pierwsze regulacje ekologiczne, dotyczące między innymi konieczności likwidacji źródeł ciepła starszych niż 10 lat lub nie posiadających tabliczek znamionowych, wchodzą w życie już od 1 stycznia 2022 roku.

Aby wziąć udział w programie, wystarczy zgłosić się do jednego ze stacjonarnych Biur Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny lub mobilnych Punktów Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny.1601

08

15

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie © 2024
Deklaracja dostępności Polityka prywatności