• Start
  • ☎️Kontakt
  • logo w menu
  • logo portal
  • logo portal (2)

Gmina Miasto Rzeszów podpisała porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na współfinansowanie przedsięwzięć niskoemisyjnych ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów w ramach programu "Stop Smog".

Wartość umowy to 1 mln 431 tys. zł, przy czym kwota współfinansowania ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów wynosi 70% kosztów przeznaczonych na jego realizację.

W związku z realizacją porozumienia, w 27 jednorodzinnych budynkach mieszkalnych zostanie poprawiona tzw. efektywność energetyczna. Zostaną również wymienione nieefektywne źródeł ciepła.

To dobra wiadomość dla mieszkańców województwa podkarpackiego. Podpisujemy dziś porozumienie z miastem Rzeszów, w ramach którego będą realizowane inwestycje dedykowane osobom najuboższym, które mają najniższe dochody i które – jeśli nie uzyskają wysokiego wsparcia dotacyjnego – nigdy takiej inwestycji nie przeprowadzą. Dzięki takim samorządom możemy dotrzeć do tych osób, możemy dofinansować koszty związane z wymianą tzw. "kopciuchów", ale i koszty związane, co bardzo istotne w dobie wysokich cen nośników energii, docieplenia domu. W sumie 27 gospodarstw domowych będzie miało sfinansowane docieplenie i wymianę źródła ciepła. Dziękuję miastu, że przystępuje do tego programu i w ten sposób chce zadbać o swoich mieszkańców - powiedział zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

Prezes dodał, że w ramach programu "Stop Smog" podpisano już 20 porozumień.

Stop Smog

Wszyscy wiemy, jak ważne jest to, aby oddychać czystym powietrzem. Decyzja miasta Rzeszowa o przystąpieniu do programu realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest decyzją, która umożliwi mieszkańcom wymianę tzw. "kopciuchów" oraz dopłatę do tej inwestycji. To także zachęta dla innych samorządów z terenu naszego województwa, które zdecydują się dołączyć do programu "Stop Smog" i zrealizować zadania inwestycyjne dla swoich mieszkańców - powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kazimierczak zaznaczyła, że program "Stop Smog" wychodzi naprzeciw osobom wykluczonym energetycznie, które nie są w stanie zgromadzić środków na przeprowadzenie termomodernizacji swoich budynków, a także nie mogą zebrać środków na wymianę kotłów węglowych.

Program "Stop Smog" wspiera wymianę bądź likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Jest on realizowany przez gminy, jednak stroną porozumienia w imieniu gmin może być także powiat, związek międzygminny lub związek metropolitalny.

Cel programu to graniczenie emisji zanieczyszczeń i poprawa jakości powietrza oraz poprawa efektywności energetycznej budynków poprzez realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych na rzecz najmniej zamożnych gospodarstw domowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, w tym w szczególności tych, których członkami są osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie © 2024
Deklaracja dostępności Polityka prywatności